Agropotravinársky obchod EÚ ostal stabilný napriek koronakríze, Čína ostáva hlavným miestom vývozu

postrek, pole, farma
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Agropotravinársky obchod Európskej únie (EÚ) ostáva stabilný aj napriek koronakríze. Od januára do novembra 2020 predstavovala hodnota agropotravinárskeho vývozu z EÚ-27 až 168,5 mld. eur, pri náraste o 0,9 % v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019.

Čína hlavným miestom vývozu z EÚ

Hodnota dovozu sa zvýšila na 112,3 mld. eur, čo predstavuje nárast o 0,4 %. Počas tohto obdobia zaznamenala EÚ prebytok agropotravinárskeho obchodu vo výške 56,2 mld. eur, čo znamená nárast o 2 %. Vyplýva to z poslednej mesačnej obchodnej správy EÚ, ktorú tento týždeň zverejnila Európska komisia.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Čína zostala hlavným cieľovým miestom pre rast agropotravinárskeho vývozu z EÚ, pričom dopyt po bravčovom mäse, pšenici a dojčenskej výžive prispel k zvýšeniu celkových vývozných hodnôt o 3,71 miliardy eur. Široká škála výrobkov spôsobila zvýšenie hodnoty agropotravinárskeho vývozu z EÚ aj do Švajčiarska, a to o 600 miliónov eur. Obilniny a mliečne výrobky viedli k zvýšeniu hodnoty vývozu do regiónu Blízkeho východu a severnej Afriky, najmä v prípade Saudskej Arábie (nárast o 577 mil. eur), Alžírska (nárast o 444 mil. eur) a Maroka (nárast o 412 mil. eur).

Hodnota vývozu do USA klesla

Naopak, hodnota vývozu z EÚ klesla do USA, a to o 496 mil. eur, pričom najdôležitejšími produktmi boli liehoviny a víno. Hodnota vývozu z EÚ tiež klesla v prípade Singapuru o 357 mil. eur a Japonska o 307 mil. eur.

Dovoz narástol v sledovanom období od januára do novembra 2020 najviac z Kanady. Nárast o 854 mil. eur bol spôsobený repkou a tvrdou pšenicou. Dovoz z Brazílie sa zvýšil o 618 mil. eur, čo bolo spôsobené najmä sójovými bôbmi, zatiaľ čo palmový olej spôsobil nárast z Indonézie o 587 mil. eur aj Malajzie o 490 mil. eur. Na druhej strane poklesli dovozné hodnoty v súvislosti s agropotravinárskymi výrobkami z Ukrajiny o 806 mil. eur, USA o 698 mil. eur a Indie o 244 mil. eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom