Agropotravinársky obchod Európskej únie stále stúpa, najviac tovarov mierilo do USA

Potraviny, hodnota, obchod
Prebytok agropotravinárskeho obchodu bol za prvých sedem mesiacov tohto roka vo výške 39 miliárd eur. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Celková hodnota agropotravinárskeho obchodu EÚ za január až júl 2021 dosiahla 183,8 miliardy eur. Predstavuje to nárast o 3,2 percenta v porovnaní s príslušným obdobím minulého roka. Vývoz bol takmer o šesť percent vyšší na úrovni 111,4 miliardy eur, pričom dovoz mierne klesol o 0,2 percenta na 72,4 miliardy eur.

To odráža celkový prebytok agropotravinárskeho obchodu vo výške 39 miliárd eur za prvých sedem mesiacov tohto roka, čo predstavuje nárast o 18 percent v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška. Informovala o tom Európska komisia.

Najväčší export mieril do USA

Najväčší nárast vývozu bol z EÚ zaznamenaný do USA, kde hodnota vzrástla o 1,6 miliardy eur alebo 13 percent čo bolo primárne poháňané vínom, liehovinami a likérmi, čokoládou a cukrovinkami. Výrazný rast vývozu bol za prvých sedem mesiacov roka 2021 aj do Číny (nárast o 857 miliónov eur) a bol spôsobený silným exportom liehovín a likérov, hrubých zŕn a vína.

Okrem toho sa hodnota vývozu výrazne zvýšila do Švajčiarska (o 450 miliónov eur), Nórska (nárast o 352 miliónov eur), Južnej Kórey (nárast o 328 miliónov eur) a Izraela (nárast o 257 miliónov eur).

Dovoz tovarov ovládla Brazília

Najväčší nárast dovozu agropotravinárskych výrobkov bol zaznamenaný vo výrobkoch z Brazílie, ktoré v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 vzrástli o 849 miliónov eur alebo 12 percent.

Značný nárast bol zaznamenaný aj v dovoze z Austrálie (nárast o 456 miliónov eur), Indie (nárast o 340 miliónov eur), Srbska (nárast o 248 miliónov eur) a Argentíny (nárast o 189 miliónov eur).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom