Banskobystrický kraj žiada zber dát o výskyte medveďa, na Poľane sú ich stovky

Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prehodnotiť prístup k problematike výskytu a regulácie medveďa hnedého žiadajú zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) spolu s riaditeľkou CHKO Poľana Vladimírou Fabriciusovou, odbornou i laickou verejnosťou. Prvým krokom je spoločne získať relevantné dáta o počte medveďov v území a na ich základe podniknúť ďalšie kroky.

Sčítanie počtu medveďov

Musíme opustiť ideologický prístup a nahradiť ho participatívnym, a v zahraničí už osvedčeným. Všetci máme spoločný cieľ – chrániť prírodu pred tým, aby v nej premnožený predátor narúšal rovnováhu ekosystému. Riešením je spolupráca a prvým krokom opätovné a relevantné sčítanie počtu medveďov,“ povedal na piatkovom tlačovom brífingu k problematike medveďov predseda BBSK Ondrej Lunter.

Problematike nadmerného výskytu medveďov na území kraja sa župa venovala už vlani, na jej podnet zasadol vtedy aj príslušný parlamentný výbor.

Ten prijal viaceré uznesenia a odporúčania smerom k ministerstvám, ktoré sa javili ako významný pokrok. Po roku však župan hovorí, že kraj má len veľmi kusé, neoficiálne alebo žiadne poznatky, akým spôsobom sa dejú veci a čo z toho sa plní.

Preto posielam list predsedovi Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie so žiadosťou o správu, ako sa plnia uznesenia tohto výboru spred roka, eventuálne, aby to výbor dôkladne preveril,“ povedal Lunter.

Ochrana prírody

V roku 2012 sme participatívnym spôsobom napočítali asi 90 medveďov, v roku 2014 urobil profesor Paule genetický výskum a z neho vyšiel počet 158 jedincov podľa genotypov. To znamená, že náš odhad bol správny. Dnes je odhad, že na Poľane máme asi 300 medveďov. Je to enormný nárast, medvede sú premnožené, stratili plachosť a doslova sledujú ľudí v záhradách,“ povedala riaditeľka Správy CHKO Poľana Vladimíra Fabriciusová s tým, že toto všetko vplýva na biodiverzitu a chod Biosférickej rezervácie Poľana.

Kompetentní odmietali stretnutia

Kompetentní podľa slov riaditeľky opakovanie odmietali spoločné stretnutia, vecné argumenty a žiadosti, aby mohli uplatniť manažment medveďa hnedého tak, ako je to v iných krajinách.

Je čas sadnúť si za okrúhly stôl. Ponúkali sme túto možnosť opakovane, veľakrát. 8. júna budeme mať stretnutie s vedcami na Poľane, aj tí sa k nám pridávajú. Územná a druhová ochrana prírody by si zaslúžila revíziu a následne by sme mali prejsť k ekosystémovej ochrane prírody tak, aby sme nezabúdali na človeka,“ doplnila Fabriciusová a dodala, že práve človek je dôležitou súčasťou prírody a tým, kto biodiverzitu zachováva.

Problematike medveďov sa dlhodobo venuje aj podpredseda BBSK Roman Malatinec. Ten podotkol, že starostov z Podpoľania prijal ešte vlani minister Budaj a prisľúbil pomoc. Žiadna však podľa vicežupana neprišla.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej Lunter
Firmy a inštitúcie Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK)