Desiatkam mladých farmárov hrozí likvidačná sankcia, KDH preto vyzýva ministra Takáča, aby zasiahol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Farmár, pole
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Kresťanskodemokratického hnutie (KDH) vyzýva ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča, aby zasiahol a pomohol mladým farmárom, ktorým hrozí likvidačná sankcia vo výške 35-tisíc eur.

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) totiž žiada viac ako 50 začínajúcich farmárov o vrátenie prvej splátky pomoci na začatie podnikateľskej činnosti. Dôvodom má byť fakt, že si o druhú splátku nepožiadali v termíne uvedenom v zmluve.

Problém by vyriešili dodatky

„Problém, ktorý vznikol sa podľa nás dá riešiť dodatkom k predmetným zmluvám, o čom musí rozhodnúť ministerstvo pôdohospodárstva. Som presvedčený, že ak minister situáciu bude chcieť riešiť, Európska komisia s dodatkami k zmluvám bude súhlasiť. Likvidačné sankcie určite nie sú v súlade so záujmami EÚ, národnými záujmami Slovenska, a ani s cieľmi stanovenými v Programe rozvoja vidieka,“ uviedol člen parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a poslanec za KDH Marián Čaučík.

Ten taktiež upozornil na situáciu s priamymi platbami pre poľnohospodárov. Minister Takáč totiž rozhodol, že v decembri 2023 sa vyplatia len zálohové platby za tento rok vo výške 50 % pre 70 % žiadateľov v sume 131 mil. eur.

Platby chodili v plnej výške

Ďalšie platby by mali ísť koncom januára a začiatkom februára 2024. Čaučík pritom pripomenul prax z minulosti, kedy sa vyplácali v decembri platby v plnom rozsahu.

„Napríklad v roku 2020 bolo k 15. decembru podpísaných 18 200 rozhodnutí, čím vyplatili 91 % žiadateľov a k rovnakému dátumu uhradili 86 % zdrojov z alokovanej čiastky určenej pre priame platby. Upozornil som na to, že farmári s takouto zmenou režimu vyplácania priamych platieb nepočítali, mnohí majú nastavené úvery ku koncu roka a očakávali platby v plnej výške, čo im môže spôsobiť značné finančné problémy,“ uzatvoril opozičný poslanec.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián ČaučíkRichard Takáč
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutiePPA Pôdohospodárska platobná agentúra