Slovensko čelí ďalšej žalobe z Európskej komisie, podľa Tarabu je to ďalšia ukážka zlyhania „budajovcov" a „kičovcov"

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko čelí ďalšej žalobe zo strany Európskej komisie. Komisia žaluje Slovensko na Súdnom dvore EÚ pre nesplnenie si povinností v súvislosti s preskúmaním, aktualizáciou a oznamovaním plánov manažmentu povodňového rizika.

Informovalo o tom ministerstvo životného prostredia s tým, že ide o dôsledok vládnutia bývalej garnitúry. Ministerstvo ubezpečilo, že minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) je v neustálom kontakte s inštitúciami a snaží sa situáciu čo najrýchlejšie vyriešiť.

Musíme dobiehať zameškané

Táto žaloba je ďalším príkladom zlyhania a nekompetentnosti budajovcov a kičovcov, ako aj vlády Matoviča a Hegera. Slovensko totiž malo zabezpečiť aktualizáciu plánov manažmentu povodňových rizík do 22. decembra 2021. Slovensko však plány manažmentu povodňových rizík neprijalo,“ upozornil šéf envirorezortu a pokračoval, že neboli preskúmané ani aktualizované dokumenty potrebné ako podklady na prijatie plánov manažmentu povodňových rizík, teda mapy povodňového ohrozenia a mapy povodňových rizík.

Navyše, budajovci a kičovci doslova zdecimovali Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý je zodpovedný za prehodnotenie a aktualizovanie plánov manažmentu povodňového rizika. Teraz musíme dobiehať zameškané a urobíme všetko pre to, aby sme si svoje záväzky splnili,“ doplnil Taraba.

Manažment povodňového rizika

Envirorezort informoval, že aktuálne prijímajú opatrenia, aby stabilizovali činnosť a prevádzku Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Slovenskí vodohospodári spoločne so Slovenskou agentúrou životného prostredia pripravili aktualizáciu plánu manažmentu povodňového rizika v čiastkových povodiach SR. Ide o strategický dokument, ktorý v súčasnosti prechádza procesom EIA. Finálne schválenie strategického dokumentu chce ministerstvo vykonať v priebehu najbližších mesiacov,“ avizovalo ministerstvo a spresnilo, že žaloba Európskej komisie neobsahuje žiadne návrhy finančných sankcií. Súdny dvor bude posudzovať splnenie povinnosti k lehote stanovenej v dôvodovom stanovisku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)Slovenský vodohospodársky podnikSNS Slovenská národná stranaSúdny dvor Európskej únie