Riešenie situácie s medveďmi cez zákon o civilnej ochrane je nebezpečný, tvrdí Hlina. Ohrozené by boli aj iné šelmy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alojz Hlina
Poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Alojz Hlina. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Návrh vlády a KDH riešiť situáciu s medveďmi cez zákon o civilnej ochrane je podľa strany Sloboda a Solidarita(SaS) nebezpečný, pretože zahŕňa aj vlkov, šakalov či ohrozeného rysa.

Alojz Hlina (SaS), poslanec NR SR, zároveň upozornil na formuláciu znenia návrhu zákona, kde je uvedené, že šelma môže ohroziť zdravie a život alebo spôsobiť škody.

Pandorina skrinka

„To znamená, že keď niekde v hore medveď prevráti úľ, bude to dôvod na to, aby nastala mimoriadna situácia. Lenže, čo keď spôsobí škody napríklad vysoká zver, ako sú daniele či jelene,“ povedal Hlina s tým, že sa obáva otvorenia Pandorinej skrinky.

Hlina si myslí, že riešenie existuje v podobe zákona o poľovníctve, čo je vecne, miestne aj pocitovo príslušné. „Spolupracovať s vládou sme pri tejto téme chceli, no naša pomoc bola odmietnutá,“ dodal Hlina.

Taraba oponuje

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba k stanovisku SaS potvrdil, že schválený návrh od KDH používa výraz šelma.

„Avšak to, čo sa bude strieľať, predsa určí mimoriadna situácia a jej potvrdenie Okresným úradom. Mimoriadna situácia bude definovať aj rozsah, oblasť a čo bude predmetom vyhlásenia. Pán Hlina nepochopil, že odstrel ešte bude podliehať povoleniu na ministerstve,“ dodal Taraba s tým, že chystaným schválením novely zákonov sa podarí vyriešiť otázku medveďa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz HlinaTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita