Do Slanej stále uniká nadlimitné množstvo znečistenia, upozorňuje ministrov Dovhuna a Chrenka europoslanec Wiezik

Michal Wiezik
Europoslanec a člen predsedníctva strany Progresívne Slovensko Michal Wiezik. Foto: archívne, SITA/Peter Rusko

Europoslanec Michal Wiezik sa listom obracia na nového ministra životného prostredia Milana Chrenka a nového ministra hospodárstva Petra Dovhuna a žiada ich o spoluprácu pri riešení environmentálnej havárie na rieke Slaná.

Havária na Gemeri trvá už viac ako rok, no ako Wiezik uviedol, zodpovedné inštitúcie doposiaľ nepodnikli žiadne kroky a odvolávajú sa na nedostatok financií.

V Slanej sa ľudia neokúpu

Do rieky Slaná stále vyteká nadlimitné množstvo nebezpečného znečistenia. Informoval o tom v tlačovej správe asistent europoslanca Matej Bučko.

Europoslanec urobil merania v studniach a aj námatkové merania, ktoré preukázali kontamináciu. „Tie potvrdili viacnásobné prekročenie limitov pre arzén v sedimentačných pasciach. Aj preto nikomu neodporúčam sa v Slanej toto leto kúpať,” hovorí Wiezik.

Na nových ministrov sa obracia s nádejou, že sa im podarí prekonať rezortizmus a vo svojich pozíciách urobia maximum pre efektívnu sanáciu rieky Slaná.

Okrové pasce stále nefungujú

„Do dnešného dňa nebolo napriek schváleniu realizované čistenie sedimentov vo forme tzv. “okrových pascí”, kde malo následne dôjsť k odsávaniu kontaminovaných sedimentov z rieky. Taktiež neboli realizované akreditované odbery sedimentov v toku s následným hydrogeologickým prieskumom,” vysvetľuje Wiezik.

Dodal, že opakovane apeloval na bývalého ministra životného prostredia Jána Budaja, na predstaviteľov Ministerstva hospodárstva a zodpovedné úrady. Wiezik konštatoval, že apely na kompetentných sa do veľkej miery vyhli účinku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajMichal WiezikMilan ChrenkoPeter Dovhun
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR