Samosprávy môžu do 16. augusta zasielať Environmentálnemu fondu žiadosti o dotácie na zabezpečenie kontajnerových stojísk pred prístupom medveďov.
V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo životného prostredia SR s tým, že podporené budú projekty na nákup, výstavbu a zabezpečenie stojísk na komunálny odpad a kontajnerov, prípadne aj na zaobstaranie elektrických ohradníkov či iných foriem ohradenia alebo konštrukcií.
Až 200-tisíc eur
Maximálna výška dotácie na jednu žiadosť je 200-tisíc eur, pričom spolufinancovanie zo strany obcí je minimálne päť percent z oprávnených nákladov.
Medvede na Slovensku nie sú premnožené, ukázala štúdia
„Výskyt medveďa v oblastiach realizácie projektu a vhodnosť technického riešenia zabezpečenia kontajnerových stojísk musí byť potvrdený zásahovým tímom,“ zdôraznilo ministerstvo.
Pokles hlásení medveďa
Zároveň pripomenulo, že v minulom roku dostal Environmentálny fond sedem žiadostí o dotačnú podporu na zabezpečenie kontajnerových stojísk, pričom podporené boli všetky v celkovej sume takmer 290-tisíc eur.
Nezničilo ju ani deväť medveďov. Včelár z Liptova vymyslel účinnú ochranu pre svoje včely
„Príkladom fungujúcich preventívnych opatrení sú Vysoké Tatry, ktoré dlhé roky doplácali na problém s nedostatočne zabezpečeným komunálnym odpadom. Práve ten slúžil ako zdroj potravy a lákadlo pre medvede. Vďaka kvalitnému zabezpečeniu kontajnerových stojísk v Tatrách klesol počet hlásení o výskyte medveďa hnedého až 11-násobne, z pôvodných 202 v roku 2020 na 18 v roku 2022,“ uviedol envirorezort.
Ešte výraznejší pokles nastal podľa ministerstva v Starom Smokovci, kde sa počet hlásení o výskyte medveďa hnedého znížil 32-násobne, zo 128 hlásení v roku 2020 na štyri hlásenia v roku 2022.
Menej administratívy
Ministerstvo tiež pripomína, že v prípade žiadostí o náhrady škôd spôsobených chránenými druhmi chovateľom hospodárskych zvierat povinnou prílohou už nie je doklad o vlastníckom práve k majetku – zvieraťu, na ktorom bola spôsobená škoda, ani potvrdenie veterinárneho lekára o príčine úhynu zvieraťa v majetku poškodeného.
Koľko medveďov žije na Slovensku? Štúdia ukázala čísla a najviac ich je na Poľane
Cieľom týchto zmien je odbúrať administratívnu záťaž a zefektívniť poskytovanie týchto náhrad. „Pomoc chovateľom hospodárskych zvierat poskytuje tiež zásahový tím, ktorý im zapožičiava elektrické ohradníky, pomáha im s ich inštaláciou, komunikuje s nimi, edukuje ich, čím sa snaží ukázať, že účinné zabezpečenie má zmysel a prináša výsledky,“ skonštatoval envirorezort.
Dodal, že priamu finančnú podporu chovateľom hospodárskych zvierat na budovanie elektrických oplôtkov či kúpu a starostlivosť o pastierskych psov poskytuje Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), patriaca pod Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.