Na Hrebienku osadili prvú zo zberných nádob na zálohované obaly, medvede sa do nej nedostanú a ľudia môžu pomôcť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zberná nádoba, Hrebienok
Nová zberná nádoba na zálohované obaly počas jej osadenia na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Hrebienok, 21. júl 2023. Foto: SITA/Mária Frisová

Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách v piatok osadili prvú špeciálne otestovanú zbernú nádobu na zálohové obaly. Celkovo budú v Tatranskom národnom parku štyri. Podľa ministra životného prostredia Milana Chrenka budú ďalšie postupne umiestňované aj v iných národných parkoch.

Ich návštevníci tak môžu vrátením prázdneho zálohovaného obalu do špeciálnej zbernej nádoby podporiť konkrétny národný park a prispieť tak k obnove a ochrane prírodného dedičstva Slovenska.

Prispejete tak k obnove parkov

Správy národných parkov hodnotia pozitívne systém zálohovania aj jeho vplyv na znižovanie voľne pohodeného odpadu v prírode. Zároveň uvádzajú, že pri čistení riek a ich okolia tvorili plastové obaly viac než polovicu odpadu. Od zavedenia zálohovania však zaznamenávajú výrazný pokles litteringu. Podľa ministra bolo v minulom roku vyzbieraných viac ako 820 miliónov nápojových obalov prostredníctvom takmer tritisíc odberných miest.

„Kým pri spúšťaní zálohovania bolo cieľom vytlačiť prázdne fľaše a plechovky aj z národných parkov, dnes dávame možnosť návštevníkom ich v národnom parku nechať a ešte tak prispieť k aktivitám správy,“ podotkol počas predstavenia projektu v Tatrách.

Aktivitou chcú podľa riaditeľa neziskovej organizácie Správca zálohového systému Mariána Áča eliminovať vznik voľne pohodeného odpadu a podporiť rozvoj, ochranu a čistotu národných parkov.

„Správcovia parkov sami určili miesta s vysokou frekvenciou pohybu návštevníkov, na ktoré postupne umiestnime zberné nádoby,“ vysvetlil.

Nedostanú sa do nej ani medvede

Počas tlačového brífingu v Tatrách zároveň ukázali odolnosť zbernej nádoby, ktorá bola otestovaná medveďom hnedým v Zoologickej záhrade Bojnice v spolupráci so Zásahovým tímom pre medveďa hnedého. Tie sa do nej podľa zoológa Správy Tatranského národného parku Michala Haringa nedostali.

„Keď sa medveď nevie dostať k odpadu ani za hodinu alebo aj oveľa kratší čas, odchádza odtiaľ a nebude míňať energiu,“ opísal s tým, že takto dopadlo aj samotné testovanie.

Návštevník národného parku sa vhodením nápojového obalu do spomínaných zberných nádob vzdáva zálohu a daruje ho na obnovu konkrétneho národného parku. Správy jednotlivých parkov by sa mali o špeciálne nádoby starať a pravidelne ich vyprázdňovať. Tie budú dostupné pre turistov v blízkosti turistických ciest, a zároveň aj pre pracovníkov, ktorí budú následne vyzbierané obaly zvážať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián ÁčMilan Chrenko
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park