Lesníci chcú v Tatranskom a Pieninskom národnom parku vysadiť tento rok asi tristotisíc stromčekov

Smrek, jedľa, borovica, les, stromy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Približne 300-tisíc stromčekov plánujú v tomto roku vysadiť na svojom území Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP), a to na ploche 136 hektárov. Len v rámci jarného zalesňovania by v najbližších týždňoch malo v Tatranskom a Pieninskom národnom parku pribudnúť viac ako 265-tisíc stromčekov.

Sadenice v snehových jamách

Informovala o tom v tlačovej správe Martina Petránová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu.

Začiatkom tohto týždňa lesníci začali s vyzdvihovaním voľnokorenných sadeníc buka a javora horského. Vypestovali ich v Stredisku genofondu drevín v lokalite Rakúske lúky pri Tatranskej Kotline.

Odtiaľ ich postupne porozvážajú do jednotlivých ochranných obvodov od Oravy až po Červený Kláštor. So zalesňovaním by štátne lesy chceli začať na budúci týždeň.

„Všetko však závisí od počasia. Keďže meteorológovia na najbližšie dni avizujú výrazné ochladenie, sadenice ostanú zatiaľ uskladnené v snehových jamách, ktoré im zabezpečia ideálne podmienky na to, aby vydržali čo najdlhšie vo vegetačnom pokoji,“ vysvetlil Radoslav Žlkovan z Odboru starostlivosti o lesy Štátnych lesov TANAPu.

Zamerajú sa najmä na Oravu

Na obnovu lesných porastov lesníci používajú výlučne sadenice, ktoré zodpovedajú prírodným podmienkam jednotlivých lokalít dvoch národných parkov.

V drevinovom zložení budú mať tento rok najvyššie zastúpenie jedľa, smrek, borovica a smrekovec, okrem nich však pribudnú aj brest, javor, buk a jelša.

Zamerať sa chcú predovšetkým na oravskú časť Tatranského národného parku, kde plánujú rozdistribuovať viac ako stodvadsaťtisíc sadeníc.

„Práve Orava bola počas posledných piatich rokov najviac atakovaná vetrovými a následne aj podkôrnikovými kalamitami, takže je logické, že zalesňovacie práce sa sústredili práve na túto oblasť,“ dodal Žlkovan.

Umelo neobnovujú všade

Podľa Petránovej sa lesníci snažia umelo obnoviť predovšetkým lokality, v ktorých prirodzené zmladenie z rôznych príčin absentuje, či už pre nedostatok zdrojov semena alebo nevhodnú genetickú štruktúru materskej populácie. Poškodiť ho však mohla aj zver.

Sadenice vysádzajú aj tam, kde je potrebné urýchlene zastabilizovať porasty, napríklad z dôvodu prevencie pred eróziou pôdy.

Pri tom však využívajú výlučne dreviny, ktoré zodpovedajú prírodným podmienkam jednotlivých lokalít národného parku. Dopĺňajú len tie miesta a tie druhy drevín, ktoré sa nedokážu prirodzene obnoviť.

Reflektujú aj prichádzajúce globálne otepľovanie, ktoré pravdepodobne ovplyvní drevinové zloženie na jednotlivých stanovištiach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina PetránováRadoslav Žlkovan
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPu