Ministerstvo hľadá spôsob, ako urýchliť sčítanie medveďov. Monitoring chcú mať hotový do konca leta

Pôvodne sa mali vzorky analyzovať do konca roka 2024, rezort chce monitoring urýchliť po smrteľnom útoku medveďa.
medvedica, medveď
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Monitoring medveďov na Slovensku by sa mal ukončiť skôr, ako sa plánovalo, a to do konca leta. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia SR.

Rezort tvrdí, že spolu so Štátnou ochranou prírody intenzívne hľadá spôsob, ako urýchliť sčítanie populácie medveďov na Slovensku genetickým výskumom. Ten sa začal v septembri 2019 a podľa platnej zmluvy sa analýza vzoriek DNA má ukončiť do 31. decembra 2024.

Pôvodný termín je nevyhovujúci

Na výskume spolupracujú pracovníci Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) s odborníkmi z Karlovej univerzity v Prahe.

„Tento spôsob poskytuje relevantné informácie o stave populácie medveďa hnedého v krajine, ale aj podrobnejšie informácie o jeho lokálnom výskyte,“ uviedlo ministerstvo.

Pre zvýšenú pozornosť verejnosti, ktorá nastala po prvom smrteľnom útoku medveďa na človeka v celej zaznamenanej histórii na Slovensku, je už podľa rezortu tento termín nevyhovujúci. V najbližšom období sa preto uskutoční pracovné rokovanie pracovníkov ŠOP SR s odborníkmi z Karlovej univerzity, aby sa našiel spôsob, ako sčítanie medveďov ukončiť ešte počas tohto leta.

Odložiť sa môžu analýzy iných šeliem

V rámci spolupráce sa totiž okrem medveďov podobným spôsobom analyzujú aj vzorky iných šeliem na Slovensku. Ide o vlka dravého a rysa ostrovida. Práve tieto analýzy sa môžu podľa ministerstva odložiť na neskôr.

Pre účely výskumu bolo celkovo odobratých viac ako 2 200 vzoriek DNA medveďov.

„Práve analýza DNA je najpresnejšou a jedinou objektívnou metódou, ako zistiť veľkosť populácie medveďa hnedého na Slovensku. Zber vzoriek sa uskutočnil v dvoch fázach, od 1. septembra 2019 do 30. apríla 2020, a od 1. septembra 2020 do 30. apríla 2021,“ informovalo ministerstvo životného prostredia. S genotypmi konkrétnych jedincov pritom podľa neho zberači pracovali bez toho, aby prišli do kontaktu s medveďom.

Firmy a inštitúcie: Karlova univerzitaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírody

Ďalšie k téme

Odporúčané