Ministerstvo životného prostredia vyhlásilo víťazov súťaže Enviromesto 2021, laureátom je Trenčín

Mesto Trenčín
Mesto Trenčín. Foto: archívne, SITA/Tomáš Somr

Ministerstvo životného prostredia vyhlásilo víťazov súťaže Enviromesto 2021. Laureátom súťaže sa stalo mesto Trenčín. Mesto sa prihlásilo do všetkých oblastí a obstálo v konkurencii ďalších 11 slovenských miest.

Celkové víťazstvo komisia udelila mestu za systematické, inovatívne a kreatívne environmentálne riešenia, ktoré realizuje vo všetkých súťažných oblastiach. Informovalo o tom Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) na tlačovej konferencii.

Pozitívne hodnotenia

Mesto Trenčín rovnako uspelo v kategórii Prechod na zelené hospodárstvo. Za mesto si cenu prišiel prevziať primátor mesta Richard Rybníček.

Mesto bolo ocenené vďaka tomu, že pre podrobnú analýzu odpadov a smart riešeniam sú v meste prijímané efektívne opatrenia. Rovnako bola pozitívne hodnotená aj práca s verejnosťou a osvetová činnosť v téme odpadového hospodárstva na základných školách.

Zelená infraštruktúra

V oblasti Ochrana prírody a krajiny a zelená infraštruktúra bolo ocenené mesto Púchov. Za mesto si cenu prevzala primátorka Katarína Heneková. Mesto zvíťazilo vďaka rôznorodým aktivitám za účasti verejnosti a predovšetkým mládeže.

Taktiež aktivizuje obyvateľov k vyčisteniu svojho okolia a pravidelne prepája činnosti s environmentálnou výchovou. V meste vysadili 32 stromov a podporujú biodiverzitu a opeľovače. Z hľadiska ochrany prírody a krajiny vyhlásil Púchov lipu malolistú za chránený strom.

Ochrana ovzdušia

V tretej kategórii s názvom Ochrana ovzdušia zvíťazilo mesto Nitra. Cenu prevzal jej primátor Marek Hattas. Mesto získalo ocenenie za koncepčné riešenie ochrany ovzdušia, spoluprácu všetkých sektorov a zdieľanie dát.

Samospráva využíva meteostanice na informovanie odborníkov a verejnosti. Rozmiestnenie staníc navrhli s využitím plánu udržateľnej mobility.

Víťazom kategórie Adaptácia a zmierňovanie dopadov klímy sa stala Skalica. Ocenenie si mesto odnieslo za komplexnosť prístupu danej oblasti najmä revitalizáciou veľkých plôch v meste využitím vodozádržných opatrení.

Veľký význam oceňovania

Oceňovanie enviromesta nadobudlo oveľa väčší význam, odkedy zápasíme s klimatickou krízou. Ministerstvo mení svoje ponuky aj svoje politiky, pokiaľ ich robí cez Envirofond alebo cez operačný program Kvalita životného prostredia,“ uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Súťaž začala v roku 2017, keď súťaž vyhralo mesto Trnava. „Tretí ročník je zatiaľ najúspešnejší, čo sa týka počtu zapojenia miest, čo ukazuje, že záujem o takýto typ súťaže je na Slovensku rastúci. Ide to ruka v ruke v s tým, že starostlivosť o životné prostredie je čoraz naliehavejšie, celkovo v kontexte zmeny klímy,“ spomenul generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Michal Maco. Do súťaže bolo možné zapojiť sa v júni minulého roka a prihlášky bolo možné posielať do konca júla 2021.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajKatarína HenekováMarek HattasMichal MacoRichard Rybníček
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR