Muž našiel v Západných Tatrách zastreleného medveďa, bol zrejme obeťou pytliaka (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď
Polícia v tejto veci vedie vyšetrovanie pre podozrenie z trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov a trestného činu pytliactva. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 15. februára, 14:17

Ochranár Karol Kaliský v katastri obci obce Jamník v Západných Tatrách našiel usmrteného medveďa. Okamžite zavolal políciu aj Správu Tatranského národného parku (TANAP). Ako informovala TV Joj vo svojej reportáži na stránke Noviny.sk, samec bol zrejme zastrelený pytliakom.

„Takto skončil život krásneho mladého medvedieho samca spod Západných Tatier. Ktovie, možno si strelec, posmelený avizovanou zmenou Trestného zákona myslel, že aj ak ho odhalia už snáď nebude musieť znášať dôsledky svojho zvráteného konania,“ napísal ochranár na sociálnej sieti.

Našli ho mimo územia TANAP-u

Nález potvrdil aj Tatranský národný park s tým, že bol nájdený usmrtený jedinec medveďa hnedého so zrejmým strelným poranením. Išlo o mladého samca vo veku štyri až päť rokov s váhou približne 120 až 150 kilogramov.

K nálezu došlo mimo vlastného územia TANAP-u v území, kde platí prvý stupeň územnej ochrany,“ uviedol vo svojom stanovisku.

„Privolaný zoológ vybavený detektorom kovov, spolu s predsedom poľovného združenia už mohli len konštatovať to, čo mi bolo zrejmé od prvého momentu, keď som medveďa uvidel. Medveď bol zastrelený pytliakom,“ upresnil ochranár Kaliský.

Nariadená je pitva

Privolaný bol tiež odbor odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality. Vzhľadom na to, že prebiehajú procesné úkony vo vzťahu k vyšetrovaniu trestnej veci, nie je možné poskytnúť ďalšie informácie,“ dodal TANAP.

Prípad už prevzali enviropolicajti z Prezídia policajného zboru SR a vedú vyšetrovanie pre podozrenie z trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov a trestného činu pytliactva. Zároveň nariadili aj pitvu usmrteného medveďa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Správa TANAPuTANAP Tatranský národný park