Národné lesnícke centrum podporuje záchranu hlucháňa na Slovensku, snaží sa pritom využiť poznatky z výskumu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hlucháň hôrny
Foto: ilustračné, Getty Images

Lesníctvo by podľa Národného lesníckeho centra (NLC) malo ostať neoddeliteľnou súčasťou uvedomelej ochrany prírody. NLC sa zaoberá širokým spektrom činností, ktoré môžu podporovať záchranu hlucháňa a zlepšiť jeho životné podmienky.

Svoje poznatky šíri prostredníctvom prednášok na školách, záujemcom z radov odborníkov, obhospodarovateľom lesa či zamestnancom ochrany prírody.

Monitorujú vplyvy na hlucháňa

Zároveň predstavuje moderné lesnícke prístupy, ktoré pomáhajú zlepšovať životné podmienky pre prežívanie hlucháňa. Informoval o tom hovorca NLC Igor Viszlai v tlačovej správe.

NLC uskutočňuje v spolupráci s viacerými organizáciami a obhospodarovateľmi lesa výskum lokálnych populácií hlucháňa.

Monitoruje zmeny jeho životného priestoru, vplyv iných druhov a predátorov, ktoré môžu na populáciu hlucháňa vplývať negatívne či vplyv lesohospodárskych činností a voľnočasových aktivít človeka.

„Všetky získané poznatky sa snaží využiť pri návrhoch hlucháňovi blízkeho manažmentu lesných porastov, návrhu metodík a postupov manažovania zostávajúcich populácií a ich životného priestoru. NLC tiež poskytuje súčinnosť pri vypracovávaní výziev agrorezortu zameraných na podporu hlucháňa, testovaní nových progresívnych postupov pestovania lesa, ktoré v priebehu pár rokov obnovujú a rozširujú vhodný životný priestor hlucháňa, či návrhoch na znižovanie predačného tlaku na hlucháňa cez zlepšovanie manažmentu ostatných druhov poľovnej zveri (diviak, medveď, krkavcovité vtáky a podobne),“ uvádza Viszlai v správe.

Snažia sa usmerňovať verejnosť

Aktívny prístup k vytváraniu vhodných životných podmienok pre hlucháňa však už dnes robia viacerí obhospodarovatelia lesa, ako napríklad štátny podnik Lesy SR na Orave, Mestské lesy Kremnica v Kremnických vrchoch či spoločnosť PRO POPULO Poprad, s.r.o. v Nízkych Tatrách a Národnom parku Slovenský raj.

Opatrenia v podobe rozvoľňovania mladých prebierkových porastov, ponechávania či aktívneho vnášania prípravných drevín ako breza, jarabina, vŕba rakyta, lieska, udržiavania lesných lúčok, či prispôsobenie spôsobu a času realizácie lesohospodárskych činností, majú na prežívanie hlucháňa pozitívny vplyv.

Okrem nich sa snažia usmerňovať aj verejnosť, aby pri svojich voľnočasových aktivitách nenarúšala pokoj v biotopoch hlucháňa minimálne počas obdobia toku a párenia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Viszlai
Firmy a inštitúcie NLC Národné lesnícke centrum