Občianske združenie „BILLA ľuďom“ pomáha už tri roky tým, čo to najviac potrebujú

Zdrave oci uz v skolke.jpg
Foto: BILLA

Spoločnosť BILLA pôsobí na slovenskom trhu 25 rokov. Je to záväzok nielen z obchodného hľadiska, ale aj z pohľadu spoločenskej zodpovednosti. Tej sa BILLA venuje dlhodobo a do portfólia svojich projektov zameraných na CSR pridáva stále ďalšie. Výdatnou pomocou pri ich realizácií je občianske združenie BILLA ľuďom, ktoré vzniklo v septembri 2016 práve preto, aby všetky projekty zastrešilo. Stoja za ním jeho predseda a zároveň finančný riaditeľ spoločnosti BILLA Tomáš Staňo a podpredsedníčka Jana Gregorovičová, ktorá má zároveň pod palcom všetky CSR aktivity.

Parlamentné voľby na Slovensku 2020: (online)
Jana Gregorovičová. Foto: BILLA Textový online prenos (minúta po minúte) z parlamentných volieb 2020 na Slovensku.
  • aktualizované 29. februára 7:00
V sobotu sa na Slovensku konajú desiate voľby do Národnej rady SR (NR SR) od nežnej revolúcie v roku 1989. Rozhodnúť o zložení parlamentu môže približne 4 445 000 voličov. Volebné miestnosti budú otvorené od 07:00 do 22:00. Ak si to vyžiadajú miestne podmienky, môžu sa volebné miestnosti otvoriť skôr, najviac však o dve hodiny. Riadi ich Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá zároveň aj zverejní výsledky volieb.

www.webnoviny.sk>Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

  • online (minúta po minúte) 
7:00 Na Slovensku sa začali desiate parlamentné voľby od Nežnej revolúcie v roku 1989. Rozhodnúť o zložení parlamentu môže približne 4 445 000 voličov. Volebné miestnosti budú v prípade bezproblémového hlasovania otvorené do 22:00. V tohtoročných parlamentných voľbách www.webnoviny.sk>kandiduje celkovo 24 politických subjektov.
Voličov informovali o konaní volieb obce, ktoré do každej domácnosti do začiatku februára doručili oznámenie o čase, mieste a spôsobe hlasovania. V obciach, kde je možné v úradnom styku používanie jazykov národnostných menšín, sa na základe zákona o používaní jazykov národnostných menšín volebné oznámenia posielali aj v jazyku národnostnej menšiny. [related id="1480957" /] Voliť sa dá iba s občianskym preukazom. Pas sa na hlasovanie použiť nedá, nie je v ňom totiž uvedené trvalé bydlisko. Ak voliči požiadali o vydanie nového občianskeho preukazu a v deň volieb ho ešte nebudú mať, stačí, ak okrskovej volebnej komisii predložia žiadosť o vydanie občianskeho preukazu z polície. Právo voliť do NR SR má každý občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 18 rokov. Februárové parlamentné voľby sú voličskou premiérou pre približne 213-tisíc voličov. Voliť sa dá aj mimo trvalého bydliska. Na hlasovanie v ľubovoľnej volebnej miestnosti si treba vopred vybaviť hlasovací preukaz. Hlasovať o budúcom zložení parlamentu môžu aj občania SR s trvalým pobytom v zahraničí a tí občania SR, ktorí budú v čase volieb v zahraničí, a to poštou. O voľbu poštou zo zahraničia pre tieto voľby požiadalo vyše 55-tisíc Slovákov žijúcich v zahraničí. Na predchádzajúcich parlamentných voľbách, ktoré sa konali 5. marca 2016, sa z celkového počtu 4 426 760 oprávnených voličov zúčastnilo 2 648 184 ľudí, čo znamenalo 59,8 percentnú účasť.

Nevidiacim a slabozrakým pomáhame už 15 rokov

Stabilným pilierom v oblasti spoločenskej zodpovednosti BILLA je pomoc komunite nevidiacich a slabozrakých. Prvá spolupráca s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) začala pri finančnej zbierke Štvornohé oči už v roku 2004. Pokladnice v tvare psej mamy s dvomi šteniatkami sú aktuálne umiestnené až na 64 prevádzkach obchodného reťazca BILLA. Súčasťou pomoci tejto komunite je aj zameranie sa na prevenciu očných ochorení, predovšetkým u detí. Na to slúži projekt Zdravé oči už v škôlke, ktorého hlavnou myšlienkou je zabezpečenie preventívnych meraní zrakových parametrov u detí v materských školách na celom Slovensku. Počas troch ročníkov projektu (2016-2019) sa podarilo  skontrolovať zrak deťom v 750 materských školách po celom Slovensku. Merania odhalili istú formu zrakovej poruchy až u 15 % detí, ktorým bolo následne odporučené detailnejšie vyšetrenie u oftalmológa. „Za tri ročníky tohto projektu odborníci z ÚNSS skontrolovali zrak už vyše 45 000 škôlkarom. Každé dieťa dostane po meraní certifikát pre rodiča, kde sa ten dozvie, či boli zmerané parametre v poriadku. V prípade odchýlky rodič môže priamo s certifikátom navštíviť očného lekára. Začiatkom októbra spúšťame štvrtý ročník, ktorý zároveň prinesie do materských škôl aj nový pridaný rozmer v podobe edukatívnych hračiek,“ prezrádza Jana Gregorovičová. Unikátnym článkom podpory komunity nevidiacich je služba Nákupný asistent v predajniach BILLA, ktorý umožňuje ľuďom so zrakových hendikepom prirodzenejšiu a istejšiu orientáciu v priestoroch predajne. Od vkročenia do nej až po vyprevadenie na ulicu sa nevidiacemu či slabozrakému zákazníkovi venuje odborne vyškolený zamestnanec, pomáha mu s výberom potravín, informuje ho o práve prebiehajúcich akciách či pomáha s tovarom pri pokladni. Súčasťou asistencie je aj náučné video, vďaka ktorému zvládne asistovať pri nákupoch aj bežný zákazník.

Nakupny asistent.jpg
Foto: BILLA

Pohyb a zdravá strava

BILLA sa ako potravinový reťazec snaží apelovať aj na správne stravovanie a jeho vyváženie pohybom. Úzko spolupracuje so športovcami, lyžiarskymi esami Adamom a Andreasom Žampovcami, ako aj so strieborným olympijským medailistom vo vodnom slalome Matejom Beňušom. Všetci traja sú športovými ambasádormi BILLA a spoločne sa zapájajú aj do nového projektu Športuj Slovensko, ktorý vznikol ako iniciatíva Slovenského olympijského a športového výboru a BILLA je jeho generálnym partnerom. Projekt motivuje deti a rodiny k športovým aktivitám prostredníctvom letných a zimných olympijských dní. „Za pomoci úspešných športovcov povzbudzujeme k pohybu aj našich kolegov. Postupne tak vznikla športová komunita, ktorá sa pravidelne zúčastňuje na bežeckých pretekoch, spoločných lyžovačkách, splavoch a túrach. Motivujeme kolegov  k zmene a tí postupne zisťujú, že hýbať sa je dôležité,“ teší sa Jana Gregorovičová. Ruka v ruke s pohybom prichádza aj zdravá strava, BILLA nielenže ponúka medzi svojimi produktmi aj práve také, ktoré spĺňajú tieto kritériá, ale snaží sa prostredníctvom ambasádorov vplývať na svojich zákazníkov aj rôznymi receptami, či tipmi na prípravu jedál s použitím zdravých potravín.

Sportuj slovensko.jpg
Foto: BILLA V správach sa uvádza, že Ministerstvo vnútra SR organizuje evakuáciu. Polícia varuje pred falošnými správami, v ktorých sa uvádza, že Ministerstvo vnútra SR organizuje evakuáciu z dôvodu rozšírenia koronavírusu. Ako uvádza polícia na svojom profile na sociálnej sieti, ministerstvo takéto správy nerozposielalo a telefónne číslo je falošné. „Ako sme už dnes informovali, zatiaľ nebol potvrdený ani jeden prípad koronavírusu na území SR," uvádza polícia s tým, že v predmetnej veci bolo podané trestné oznámenie a senickí policajti začali trestné stíhanie pre trestný čin šírenia poplašnej správy. cdn.webnoviny.sk alt="Sms falosna sprava poplach koronavirus policia.jpg" width="480" height="640" class="alignnone size-full wp-image-1486519" />

Starostlivosť  o ľudí v núdzi

Hlavným zameraním spoločnosti BILLA je predaj potravín a k nemu sa viaže aj CSR projekt Chlebodarca. Prostredníctvom tohto projektu pomáhajú zákazníci nákupom rodinám v núdzi. Z každého predaného chleba ide 1 cent na pomoc tým, ktorí sú na ňu odkázaní. Rodiny do projektu vyberá Nadácia Pontis a dostávajú pomoc šitú na mieru – materiálnu, finančnú i potravinovú. Projekt podporuje aj Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov, ktorý rodinám zabezpečuje pravidelný prísun pekárenských výrobkov. Aktuálne už Chlebodarca pomáha piatej rodine. Príjemcovia pomoci doposiaľ dostali novú strechu nad hlavou, prívod pitnej vody,  podporu počas štúdia či rehabilitácie. BILLA ľuďom však nezabúda ani na „svojich“, ktorí sa ocitnú v núdzi. Pod krídlami BILLA Anjela, pomáhajú kolegovia kolegom, ktorí to potrebujú.  Jana Gregorovičová ešte dopĺňa: „Naša spoločnosť sa pravidelne zapája aj do charitatívneho projektu Hodina deťom. Zákazníci reťazca môžu prispieť financiami do pokladničiek priamo na predajniach a sami zamestnanci sa pravidelne pridávajú medzi dobrovoľníkov s pokladničkami v uliciach a pomáhajú zbierať financie na pomoc deťom a mladým ľuďom Slovenska.“ Okrem toho sa zamestnanci často zapájajú aj do pomoci pri zveľaďovaní verejných priestorov.

Chlebodarca.jpg
Foto: BILLA Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer

Inzercia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom