Obhospodarovanie lesa je najlepšia možná stratégia v čase klimatickej zmeny, zhodli sa európski lesníci (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pro Silva, lesy
Celoeurópske stretnutie organizácie Pro Silva združujúcej lesníkov, obhospodarovateľov a majiteľov lesov v Európe. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V čase klimatickej zmeny, keď sú lesy ohrozené kalamitami, poškodením a rozpadom, nemáme lepšiu stratégiu ako prírode blízke obhospodarovanie lesa. Zhodli sa na tom účastníci celoeurópskeho stretnutia organizácie Pro Silva združujúcej lesníkov, obhospodarovateľov a majiteľov lesov v Európe, ktoré sa konalo od 28. do 31. mája na Slovensku.

Nové modely obhospodarovania

Účastníci z 21 krajín Európy si pripomenuli 35. výročie vzniku organizácie Pro Silva, Slovensko bolo jednou z jedenástich zakladajúcich krajín. Na úspešnom priebehu tejto významnej lesníckej akcie sa organizačne podieľala Pro Silva Slovakia s podporou štátneho podniku Lesy SR, Technickej univerzity vo Zvolene a Obecných lesov Stará Myjava.

Prebiehajúca globálna zmena klímy vyvoláva nutnosť pripravovať pre spoločnosť nové modely obhospodarovania lesov a definovať vízie ich zachovania s prihliadnutím na ich funkcie a ekologickú stabilitu. Ako informoval agentúru SITA vedúci Lesnej správy Duchonka Dušan Mikuš, základným strategickým cieľom Pro Silva je prírode blízke obhospodarovanie lesov, ktoré umožňuje trvalú udržateľnosť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vytváranie multifunkčných lesov

Ide o spektrum pestovných postupov zameraných na formovanie štruktúry prirodzených lesných ekosystémov pri súčasnom optimálnom využívaní ich hospodárskeho, ekologického a environmentálneho potenciálu. Obhospodarovanie lesných ekosystémov na základe princípov využívajúcich a uprednostňujúcich jemnejšie postupy umožňujú vytváranie multifunkčných lesov.

Zelené lesy produkujú nielen drevo ako obnoviteľnú surovinu, ale zároveň umožňujú využitie na rekreačné účely, chladenie krajiny, viazanie uhlíka, zadržiavanie a postupné uvoľňovanie vody či ochranu pôdy pred eróziou,“ uviedol Dušan Mikuš.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Lesy SRTechnická univerzita vo Zvolene