Deň Zeme je tiež pripomienkou toho, ako zlyhávame. Podľa inicitívy je ešte šanca presadiť zmeny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Globálne otepľovanie, zmena klímy, klíma
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Deň Zeme už nie je len varovaním, ale pripomienkou toho, ako zlyhávame. Súčasne však v tento deň 22. apríla ponúka príležitosť pripomenúť si, že ešte stále nie je neskoro a je tu šanca presadiť potrebné zmeny.

Tvrdí iniciatíva Klíma ťa potrebuje a zároveň pozýva ľudí na komunitné podujatia, ktoré organizuje v Košiciach, Bratislave a Banskej Bystrici pod názvom Jedna Zem.

Aktivity v Košiciach

Komunitné podujatia odštartovali v sobotu v Košiciach pri Poliklinike Sever. V poobedňajších hodinách od 14:00 do 18:00 organizovali piknik, na ktorom sa verejnosť mohla zoznámiť s košickou komunitou. Organizátori mali prichystané viaceré aktivity a občerstvenie. Od 15:30 prebehla prehliadka komunitnej záhrady Na suti, ktorú založila aktívna susedská komunita Poď na dvor.

Komunitná záhrada sa nachádza vo dvore medzi Kisdyho ulicou a Obrancov mieru. V podvečerných hodinách, od 17:00 sa uskutočnila diskusia so zástupcami organizácií, ktorí porozprávali o rôznych podobách aktivít prispievajúcich k boju proti klimatickej kríze. Po diskusii vystúpil pre verejnosť DJ.

Jedna Zem

V Bratislave odštartuje podujatie Jedna Zem v Rómerovom dome v nedeľu 21. apríla. O 16:00 čaká návštevníkov klimatický kvíz a o 17:30 diskusia s názvom Kedy je čas žalovať štát? Beseda bude zameraná na klimatickú žalobu ako nástroja na vymáhanie súčasných klimatických záväzkov.

Po 19:00 je pripravený DJ a afterparty. Podujatie Jedna Zem bude pokračovať aj v pondelok 22. apríla, a to v Banskej Bystrici. Od 15:00 čaká záujemcov vyrábanie vlastného transparentu #klímaťapotrebuje na Národnej ulici v kaviarni Výklad. Od 16:00 je pripravený pochod mestom a o pol hodinu na to príhovory na Námestí SNP. Tu sa neskôr uskutoční aj tvorba živej reťaze.

Od 17:00 budú prichystané neformálne diskusie so zástupcami akademickej pôdy a organizáciami. Témou budú rôzne podoby aktivít, ktoré prispievajú k boju proti klimatickej kríze. Taktiež je pripravený aj kvíz, ktorý sa uskutoční o 18:30 v spomínanej kaviarni a neskôr DJ.

V prvej línii

Podľa ambasádorky lokálnych aktivít iniciatívy Klíma ťa potrebuje v Košiciach Zuzany Kupcovej práve komunity a angažovaná spoločnosť dnes stoja „v prvej línii“ ochrany prírody a napriek nedostatočným krokom vlády prinášajú potrebné riešenia.

„Sú to často angažované komunity a neziskové organizácie, ktoré pomáhajú zlepšiť separovanie odpadu či recykláciu. Chránia lesy, biodiverzitu a obnovujú ohrozené ekosystémy. Aktívne komunity sú súčasne kľúčové pri šírení osvety, zvyšovaní povedomia a zdieľaní potrebných informácií o klimatickej kríze smerom k verejnosti,“ dodala.

Počas tohtoročného Dňa Zeme sa preto rozhodli poukázať práve na komunity, ktoré na Slovensku dlhodobo stoja za ochranou prírody a životného prostredia. „Bez nich by sme dnes nemali aj mnohé zákony, ktoré okrem prírody chránia aj zdravie ľudí a verejný záujem,” doplnila Kupcová.

Vplyv na naše zdravie

Prejavy klimatických zmien už môžeme pozorovať aj na Slovensku. Ide o extrémne horúčavy, sucho alebo prívalové dažde.

„Zvýšené zdravotné riziko, nedostatok úrodnej pôdy či zdravých potravín sú len niektoré z možných dôsledkov, ktorým budeme čeliť a realitou v mnohých kútoch sveta. Ochrana klímy a životného prostredia totiž neznamená len dostatok zdrojov, ale zdravie, možnosti a najmä bezpečnú budúcnosť pre ďalšie generácie,” tvrdí jedna z ambasádoriek Európskeho klimatického paktu a koordinátorka komunity Klíma ťa potrebuje v Banskej Bystrici Vanesa Štítnická.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať