Ochranári zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife) potvrdili návrat prvého sokola kobcovitého na Slovensku v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia.
Ornitológovia dodali, že na ceste z Afriky, kde jedince trávia zimné obdobie, prekonajú sokoly s červenými nohami viac ako sedem tisíc kilometrov. SOS/BirdLife Slovensko zároveň informovalo, že tohto sokola vyhlásili za Vtáka roka 2024. Táto kampaň má zároveň priblížiť verejnosti vtáčie druhy, ktoré sú ohrozené.
Cieľom je pomôcť vtáčím druhom
„Kampaň Vták roka nemá len informatívny charakter, ale jej súčasťou sú aj rôzne aktivity, často aj v spolupráci s verejnosťou, s cieľom pomôcť vtáčích druhom v našej prírode. V roku 2023 tak prebehla masívna pomoc dudkom chochlatým v podobe stoviek inštalovaných búdok na hniezdenie, v roku 2022 v spolupráci poľnohospodármi zas aktivity na zlepšenie podmienok pre výskyt jarabice poľnej. V histórii kampane sme tak pomohli desiatkam operencom roka, ktoré sme vybrali z radov vzácnych, ale aj bežnejších druhov žijúcich priamo v urbanizovanej krajine,“ uvádza Ján Gúgh z SOS/ BirdLife Slovensko.
Envirorezort odhalili viacero porušení dohovoru o obchode s ohrozenými druhmi, kontroly plánuje opakovať
Tomáš Veselovský z SOS/BirdLife uviedol, že sokol kobcovitý bol ešte nedávno u nás na hranici vyhynutia a vďaka aktivitám pre jeho záchranu sa v súčasnosti jeho malá populácia nachádza na hranici krajín Slovenska, Rakúska a Maďarska.
Špecifická strava sokolov
„Vlastné hniezda si sokoly nestavajú, využívajú predovšetkým búdky a hniezda krkavcovitých vtákov. Vďaka cezhraničnému projektu s Maďarskom sme pre sokoly pripravili viac ako 200 nových búdok,“ informoval Veselovský a doplnil, že sú zvedaví, koľko párov bude hniezdiť tento rok.
Ochranári zo združenia Slatinka vydali spoločné vyhlásenie, bojujú za obranu domov a prírodného dedičstva
Na lokalite inštalovali aj tri online kamery a ľudia tak budú mať možnosť sledovať, čo sa deje v búdkach v priamom prenose. Okrem hniezdnych búdok sa v území podarilo zvýšiť aj rozlohu biopásov a úhorov na aktuálne 52 hektárov. Sú to ostrovčeky biodiverzity v inak intenzívne využívanej poľnohospodárskej krajine.
Strava sokolov kobcovitých je v porovnaní s inými dravcami veľmi špecifická. Živia sa totiž predovšetkým koníkmi, kobylkami, vážkami a drobnými hlodavcami, uviedol Jozef Ridzoň z SOS/BirdLife Slovensko a dodal, že v roku 2023 zaznamenali 20 párov, ktoré odchovali 46 mláďat.