Po mesiacoch nič nerobenia sa darí odstraňovať ekologickú katastrofu na rieke Slaná, Sulík vyzdvihol postup Rudných baní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slana
Ekologická katastrofa na rieke Slaná. Foto: www.facebook.com

Prvé analýzy vytekajúcej vody z bane v Nižnej Slanej (okr. Rožňava), urobené deň po presmerovaní vody priamo v bani, ukázali, že toto opatrenie bolo veľmi účinné. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva hospodárstva SR.

Pracovná skupina na rezorte

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík ocenil postup štátneho podniku Rudné bane, ktorý sa v súčinnosti s Okresným úradom v Rožňave, Slovenskou inšpekciou životného prostredia a Ministerstvom životného prostredia SR (MŽP SR) od začiatku vzniknutej situácie na rieke Slaná snažil nájsť čo najefektívnejšie a časovo čo najmenej náročné riešenie.

„Zároveň sme na ministerstve hospodárstva zriadili odbornú skupinu. Práve tá iniciovala aj prijatie uznesenia vlády, ktoré predkladalo na rokovanie MŽP SR, a na jeho základe sa teraz vykonávajú práce v bani a boli na to vyčlenené aj finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu,“ uviedol Sulík.

Ekologická katastrofa na rieke

Riaditeľ Rudných baní Peter Žitňan vysvetlil, že sa podarilo podľa plánu odkloniť vody vytekajúce zo VI. obzoru do hlbších častí bane priamo na povrch.

Podiel rozpustených látok a železa v banských vodách vytekajúcich do rieky Slaná bol podľa chemickej analýzy vzorky o 80 percent nižší ako v predchádzajúcich vzorkách.

„Odobraté boli už aj ďalšie vzorky a je predpoklad, že tento pozitívny trend sa potvrdí,“ zdôraznil Žitňan. Šéf Rudných baní zároveň pripomenul, že štátny podnik Rudné bane nie je pôvodcom a nenesie zodpovednosť za znečistenie rieky Slaná, ktorú spôsobili silne mineralizované vody vytekajúce zo starej železorudnej bane.

Uvedené skonštatoval po šetrení aj Inšpektorát životného prostredia Košice v liste z 22. apríla 2022. Rudné bane nikdy na tomto ložisku železných rúd nevykonávali ťažbu a ide o záťaž spôsobenú nedostatočnými zásahmi počas minulých období.

Vláda na sanáciu vyšlenila 200-tisíc eur

Odkloniť vody vytekajúce zo VI. obzoru do hlbších častí bane priamo na povrch sa podarilo vo štvrtok (9. júna). Nedochádza teda k ich silnému mineralizovaniu v hlbších častiach starej železorudnej bane. Práce priamo v bani robí Hlavná banská záchranná stanica, ktorú Rudné bane vybrali na základe priameho rokovacieho konania.

Skončené by mali byť do konca tohto týždňa. Zabezpečením prác poverilo Rudné bane ministerstvo hospodárstva na základe rozhodnutia vlády a po uvoľnení 200-tisíc eur z rezortu financií. Zároveň sa pripravujú ďalšie opatrenia, ktoré by mali zamedziť vytekaniu aj zvyšných vôd z hlbokých častí bane.

Zmena legislatívy je nutná

Zvolený postup vychádza z obhliadky priestorov priamo v bani, vykonaných štúdií a zo získaných archívnych údajov o starej opustenej bani, ktorej posledný prevádzkovateľ Siderit Nižná Slaná je momentálne v konkurze.

Rudné bane podali v súvislosti so situáciu na rieke Slaná trestné oznámenie. Vzhľadom na zistené skutočnosti existuje totiž podozrenie, že v súvislosti so situáciou v bani v Nižnej Slanej došlo k zanedbaniu povinností.

Aj vzniknutá situácia dokazuje, že banská problematika bola dlhodobo zanedbávaná a je nevyhnutné zmeniť legislatívu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR