Zabezpečenie kontajnerových stojísk vo Vysokých Tatrách viedlo za posledné roky k poklesu hlásení výskytu medveďa hnedého v intraviláne mesta. Potvrdil to pre agentúru SITA Michal Haring zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého.
Kým v roku 2020 evidovali podľa jeho slov 202 hlásení, vlani to už bolo iba osemnásť. V tomto roku ide podľa jeho slov len o veľmi mizivé percento.
Nezabezpečený komunálny odpad
O poklese výskytu medveďov v meste hovorí aj jeho primátor Jozef Štefaňák. V časti Starý Smokovec bolo napríklad v roku 2020 zaznamenaných 128 hlásení, v roku 2022 štyri.
Medveď je v lese doma a niektoré medializované prípady podľa ochranárov zbytočne šíria strach a paniku
Mesto pritom dlhé roky doplácalo na problém s nedostatočne zabezpečeným komunálnym odpadom. Ten slúžil ako zdroj potravy a lákadlo pre medvede.
V minulosti budovali staničky
V predošlých rokoch však samospráva nechala vybudovať desiatky staničiek na odpadové koše vo viacerých častiach mesta.
„Je za tým všetkým obrovský kus práce, a to aj mestskej či štátnej polície, či zásahového tímu. Samozrejme, pomohli klietky, ktoré sme teraz ešte upravili. Dostať sa do nich majú problém aj menšie zvieratá, ako je mačka. Medveď sa tam už v žiadnom prípade nedostane,“ uviedol primátor pre SITA.
Počty medveďov klesli
Aj keď hlásenia z Vysokých Tatier zásahový tím stále eviduje, je ich podstatne menej. „Nejaké hlásenia máme, pretože medvede tu žijú, ale nie je to nič zásadné. Počty hlásení výrazne klesli,“ zhodnotil Haring. Okrem zabezpečenia odpadu sa ochranárom podľa jeho slov podarilo odstrániť aj dve tamojšie najagresívnejšie medvedice.
Uspali ich a pod dohľadom veterinárneho lekára eutanazovali. „Tatranské medvede sú teraz tam, kde majú byť, a teda v lese a nie v intravilánoch, lebo tam nemajú čo požierať,“ dodal na margo opatrení Haring.
Pribudnú ďalšie stojiská
Ministerstvo životného prostredia ešte v úvode tohto roka avizovalo, že v Popradskom okrese pribudne vďaka eurofondom ďalších 116 zabezpečených kontajnerových stojísk pred medveďom.
Rovnako aj 113 zabezpečených nádob na komunálny odpad a 29 elektrických ohradníkov na zabezpečenie včelstiev. Správa TANAPu podľa vedúceho jej odboru osobitného určenia Petra Dzurillu tak v súčasnosti umiestňuje tieto stojiská nielen na území mesta Vysoké Tatry, ale aj podtatranských obcí.
Medveďa do Svitu prilákal bioodpad zo záhrad, mesto varuje pred vytváraním skládok
„Na mnohých miestach sú už umiestnené podložia, na ktoré sa tieto stojiská budú umiestňovať. Do konca novembra tohto roka plánujeme mať umiestnené všetky staničky. Keďže niektoré podtatranské obce taktiež prejavili záujem o umiestnenie zabezpečených stojísk, ako napríklad obec Veľký Slavkov, aktuálne realizujeme aj zmeny,“ vysvetlil.
Má to pomôcť obyvateľom
Zámerom je podľa jeho slov vedieť pomôcť čo najväčšej skupine občanov v lokalitách, kde je zaznamenaný výskyt synantropného medveďa hnedého.
„Na danom projekte úzko spolupracujeme so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky a neustále sa hľadajú systémové riešenia týchto problémov,“ skonštatoval.