Zásahový tím usmrtil problémovú medvedicu, ohrozovala ľudí a spôsobila aj škody na majetku

Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) v pondelok v nočných hodinách usmrtil problémového medveďa hnedého pri obci Kľačno v okrese Prievidza.

Škody na majetku

Ako informovala hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková, medveď svojím správaním a častými návštevami obce a okolia ohrozoval bezpečnosť obyvateľov a spôsoboval škody na majetku.

Zásahový tím monitoroval pohyb a správanie predmetného jedinca, ktorý spôsoboval škody na hospodárskych zvieratách v areáli miestnej farmy. Približne šesťročná samica s hmotnosťou do 100 kilogramov sa pohybovala v blízkosti ľudských obydlí. Zozbierané údaje svedčia o rýchlo postupujúcej strate plachosti a nízkej senzitivite na plašenie,“ uviedla Bocková.

Odchovné zariadenie nebolo možnosťou

Umiestnenie problémového medveďa do odchovného zariadenia podľa jej slov nebolo v tomto prípade možné, nakoľko išlo o jedinca navyknutého na voľný život v prírode a nebola by možná jeho adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí.

Medvedica bola odstránená z populácie v súčinnosti s políciou. Telo spolu s ďalšou dokumentáciou boli odovzdané miestnemu poľovnému združeniu Horná Nitra. Okolie obce Kľačno je pre zvýšený výskyt medveďa hnedého intenzívne monitorované a Zásahový tím ŠOP SR robí všetky potrebné opatrenia za účelom zabezpečenia bezpečnosti miestnych obyvateľov,“ dodala Bocková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kristína Bocková
Firmy a inštitúcie Štátna ochrana prírody SRZásahový tím pre medveďa hnedého