V lese pri Dolnom Trhovišti videli medvedie mláďa, je potrebné byť obozretný

Medveď hnedý, medvedica, mláďatá
Foto: ilustračné, Getty images

Na možný výskyt medveďa hnedého v katastri obce Dolné Trhovište v okrese Hlohovec upozorňuje občanov starostka Stanislava Zacharová. Vyzýva preto na maximálnu opatrnosť v prírode a na dodržiavanie bezpečnostných pokynov.

Neobvyklý výskyt

Medvedie mláďa v lese pri obci videl v nedeľu miestny občan, ktorý o tom informoval starostku. Tá informáciu posunula miestnym poľovníkom, ktorí podľa nej už vykonávajú potrebné kroky.

Medveď hnedý žije na Slovensku predovšetkým v horských oblastiach na severe krajiny. Z času na čas sa však vyskytne aj v nižších polohách. V apríli 2021 videli medveďa napríklad v Horných Otrokovciach v okrese Hlohovec, o niečo neskôr v obciach susedného okresu Galanta.

Jaroslav Slašťan zo zásahového tímu pre medveďa hnedého označil výskyt medveďa v okrese Hlohovec za neobvyklý. Pokiaľ medveď nikoho nenapadol ani sa nepohybuje priamo v obci, výjazd zásahového tímu podľa neho nie je potrebný.

Ako postupovať pri strete?

Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý vznikol na podnet ministerstva životného prostredia, na svojej webovej stránke informuje, že medveď sa zvyčajne snaží ľuďom vyhnúť.

Pri nečakanom strete s medveďom radí ústup, nie však utekaním, ktoré by mohlo medveďa vyprovokovať k prenasledovaniu človeka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav SlašťanStanislava Zacharová
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRZásahový tím pre medveďa hnedého