Pod výzvu potravinárov sa podpísalo takmer 700 podnikov, malí farmári stoja na strane Mičovského

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Žatva
Nové nájmy za pôdu rozdeľujú poľnohospodárov na dva tábory. Foto: ilustračné, SITA

Takmer sedemsto významných slovenských poľnohospodárskych podnikov sa podpísalo pod Výzvu za slovenskú pôdu, ktorú počas leta pripravila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Signatári v nej upozorňujú politikov na svoj zásadný nesúhlas so spôsobom zmeny nájmu za poľnohospodársku pôdu a určením jeho výšky.

Túto výzvu vo štvrtok odovzdá Predstavenstvo SPPK spolu s poľnohospodármi a potravinármi z viacerých regiónov Slovenska premiérovi Igorovi Matovičovi, ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému, predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi, predsedovi Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslavovi Karahutovi a ďalším 148 poslancom NR SR. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovom brífingu predseda SPPK Emil Macho.

Nové pravidlá nájmu pre poľnohospodárov pripravil Slovenský pozemkový fond (SPF), SPPK však s nimi zásadne nesúhlasí. Fond pod hrozbou vypovedania nájomných zmlúv totiž žiada poľnohospodárov, aby podpísali nové dodatky už existujúcich zmlúv a tým akceptovali výpočet nájomného za pozemky v správe SPF, nie podľa bonity pôdy (doterajší spôsob výpočtu nájomného), ale podľa tzv. obvyklej výšky nájmu.

Poľnohospodári chcú odbornú verejnú diskusiu

Zmenené pravidlá výpočtu nájomného a postup zo strany SPF v polovici hospodárskeho roka s ultimátom vypovedania zmluvy je podľa SPPK neférový a neetický aj vzhľadom na aktuálnu spoločenskú a ekonomickú situáciu. Môže mať za následok vznik hospodárskych škôd v poľnohospodárskych podnikoch a tým aj utlmenie produkcie poľnohospodárskych plodín.

„Väčšina z nás nové zmluvy podpísala. Vrátane mňa a firmy, ktorú riadim. Nemali sme totiž na výber. Mali sme dva týždne na to, aby sme sa rozhodli, či dodatky podpíšeme alebo nie. V prípade odmietnutia bolo jasne a zrozumiteľne napísané, že sa naše zmluvy s fondom od 1. januára 2021 skončia. Mohol by som teraz popísať stovky prípadov, keď sa nám ozvali vystrašení a rozhorčení poľnohospodári, čo majú robiť. Malí, veľkí aj tí najväčší. Ľudia a firmy, ktoré dohromady zabezpečujú viac ako 90 % našej poľnohospodárskej produkcie. Nikto nechápal dôvody. Aj preto sa takmer 700 predstaviteľov kľúčových poľnohospodárskych podnikov podpísalo pod výzvu, v ktorej vyjadrujú svoj nesúhlas,“ uviedol Emil Macho.

Signatári výzvy v nej upozorňujú politikov na to, že zásadne nesúhlasia so zmenou výšky nájomného za pozemky v priebehu hospodárskeho roka so spätnou účinnosťou k 1. januáru. Tiež zásadne nesúhlasia so súčasným inštitútom obvyklej výšky nájomného za pozemky, ktorý deformuje skutočnú výšku nájomného a zavádza nespravodlivosť v podmienkach prenájmu v mnohých častiach Slovenska.

Signatári vyzývajú na spustenie verejnej odbornej diskusie o nájme poľnohospodárskych pozemkov a jeho trhovej hodnote s cieľom nastoliť spravodlivejšie podmienky.

Konanie Mičovského je pre nich záhadou

SPPK nie je proti zmenám, ktorých cieľom má byť stanovenie spravodlivejších podmienok nájmu poľnohospodárskej pôdy a výšky nájomného za jej užívanie. Súčasnú zmenu nájomného za pozemky na základe každoročne zverejňovanej obvyklej výšky, ktorú požaduje fond, však označujú za nekoncepčnú a nespravodlivú.

„O nekoncepčnom postupe fondu nás navyše utvrdzuje aj list ministra Jána Mičovského, ktorý adresoval SPPK. V ňom spochybňuje obvyklú výšku nájomného a priznáva, že spôsob výpočtu treba v budúcnosti zmeniť. Je preto pre nás nepochopiteľné, prečo minister zo svojej pozície voči konaniu fondu dodnes nezasiahol a jeho rozhodnutie akceptuje,“ dodal Emil Macho.

Únia nenariadila zvýšiť nájom

Ku kritike SPPK voči zvyšovaniu nájmu farmárom sa pridal aj podpredseda strany SMER – SD a člen agrovýboru Richard Takáč. Ten tvrdí, že v liste od eurokomisie sa nikde neprikazuje Slovensku zvýšiť nájom za poľnohospodársku pôdu.

„Počas koronakrízového roka je nesprávne zo strany SPF a MPRV zvyšovať poľnohospodárom nájom. Obsah listu z EÚ, ktorý sa stále omieľa zo strany týchto subjektov, že prikazuje Slovensku zvýšiť nájom sa nezakladá na pravde. List som osobne videl a v liste sa zástupcovia EÚ iba pýtajú Slovenska na detaily prenájmu štátnej pôdy u nás. Výroky ministra Mičovského o tom, že nájomné musí dvíhať na základe príkazu od eurokomisie, teda nie sú pravdivé. Vyzývam riaditeľku SPF a agroministra, aby začali hľadať pre slovenských farmárov spoločnú cestu a nerozdeľovali ich,“ reagoval vo štvrtok Richard Takáč.

Malí farmári stoja za Mičovským

Tlačového brífingu sa zúčastnili aj menší farmári združení v Iniciatíve pôdohospodárskej a potravinovej istoty. Tí sa zastali agroministra Mičovského aj zmeny výšky nájmu, ktorú považujú pre nich za spravodlivejšiu voči väčším podnikom.

„Propagujeme poľnohospodárov, ktorí chcú niečo robiť, bez ohľadu na veľkosť podnikov. Dnes sme potravinovo sebestační na 37 %. Európska únia Slovensku jasne nariadila, aby sa zrovnoprávnili podmienky vo výške nájomného za pôdu. Veľkí farmári platia u nás za pôdu niekoľkonásobne menej ako malí. Toto sa musí zmeniť. K lacnej pôde sa v minulosti vždy dostali len tzv. naši ľudia, vrátane Talianov na východe Slovenska. Veríme ministrovi Mičovskému a stojíme pri zmene nájmu za ním. Toto riešenie zrovnoprávni slovenských farmárov,“ reagoval na brífing SPPK Patrik Magdoško z Iniciatívy agropotravinovej istoty.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárEmil MachoIgor MatovičJán MičovskýJaroslav KarahutaPatrik MagdoškoRichard Takáč
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSMER-SDSPF Slovenský pozemkový fondSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora