Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) sa po kauze Dobytkár pomaly čistí. Ako v rámci hodnotenia jej pokroku konštatuje Nadácia Zastavme korupciu, po varovaní Najvyššieho kontrolného úradu SR a najmä vysokej pokute od Európskej únie sa zmenili kontroly, ubudli subjektívne body pre projekty, rozbehla sa digitalizácia.
Duplicitné žiadosti farmárov
Čo stále vrhá tieň aj na nové vedenie agentúry, je však personálne obsadenie vplyvných postov. Niektoré dlhodobo medializované mená sa len premiestnili medzi funkciami.
Čaputová vrátila Tarabovu novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov
„Problémom stále ostávajú duplicitné žiadosti viacerých farmárov o platby na rovnakú pôdu. Ročne ide o stovky prípadov, na konečný verdikt súdu, kto má skutočne na pôdu aj peniaze nárok, sa čaká aj niekoľko rokov. Duplicitné žiadosti tak ostávajú špecifickým problémom slovenských agrodotácií,“ upozornila Xénia Makarová z nadácie.
Za minulý rok zrealizovala PPA v súvislosti s duplicitnými žiadosťami 243 kontrol. V stovkách sa počet opakovaných žiadostí k rovnakej pôde ráta aj roky predtým.
Agentúra zlepšila školenie aj výber hodnotiteľov
Na druhej strane, za posledné tri roky súd definitívne rozlúskol len štyri prípady. Na špekulantov s duplicitnými žiadosťami upozorňoval aj európsky vyšetrovací orgán. Niektorí nemali platné zmluvy, iní si žiadali peniaze za obrábanie pôdy, ktorá sa ale vôbec na poľnohospodárstvo nevyužívala.
Korupčný vybavovač alebo legálny poradca? Farmári si v kauze Dobytkár protirečia
Zabrániť tomu má viac kontrol. Za rok 2022 sa podarilo preveriť takmer 8 % žiadostí, rok predtým to nebolo ani 5 %. Agentúra zároveň zlepšila školenie aj výber hodnotiteľov pre žiadosti o projekty.