„Grófka“ Rošková sa postavila pred súd a cíti sa nevinná, exposlankyňa Smeru je stíhaná v kauze agrodotácií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ľubica Rošková
Exposlankyňa strany Smer-SD Ľubica Rošková. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 26. mája, 14:29

Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku sa v piatok začal súdny proces s bývalou poslankyňou za stranu Smer-SD Ľubicou Roškovou. Exposlankyňa, známa aj pod prezývkou „Grófka“, je v súvislosti s neoprávneným poberaním agrodotácií stíhaná pre zločin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečin subvenčného podvodu.

Konkrétne podľa obžaloby spoločnosť, ktorej bola obžalovaná konateľkou prijala v rokoch 2016 a 2017 dotácie z Pôdohospodárskej platobnej agentúry na poľnohospodárke pozemky, ktoré nemala k dispozícii, nemali vytýčené hranice alebo ktoré neobhospodarovala. Tým spôsobila škodu vo výške viac ako 150-tisíc eur.

Ako však Ľubica Rošková povedala pred súdom, vo veci sa cíti byť nevinná. Zároveň uviedla, že vo veci bude vypovedať, ale až po výsluchu svedkov.

Bol to omyl

Obhajca obžalovanej Ondrej Urban pred súdom povedal, že skutky uvedené v obžalobe Ľubica Rošková nespáchala, alebo nie sú trestnými činmi. Prvú žiadosť na dotáciu v roku 2016 podľa neho podával ešte bývalý konateľ spoločnosti Agro Porúbka. Žiadosť o rok neskôr zase podľa neho Ľubica Rošková podala v súlade s doterajšou praxou.

Pokiaľ ide o pozemky, ktoré sa nevyužívali na deklarovaný účel, podľa advokáta išlo len o zlomok a bol to omyl. „Zvyšné časti boli riadne poľnohospodárske pozemky,“ skonštatoval Urban. Doplnil, že v minulosti vykonané kontroly neodhalili v tejto súvislosti žiadne nezrovnalosti. „Všetky platby, ktoré boli poskytnuté, použila ná zákonný účel,“ vyhlásil advokát.

Kauza agrodotácií

Pojednávanie v tejto veci bude pokračovať 23. júna výsluchom troch svedkov. Keďže viacerí ďalší svedkovia v kauze sú z východného Slovenska, súd na ďalších pojednávaniach plánuje pristúpiť aj k výsluchom prostredníctvom telemostu v spolupráci s Okresným súdom v Michalovciach.

Kauzu agrodotácií pre firmu exposlankyne Smeru-SD Agro Porúbka (predtým Grad) otvorila reportáž Denníka N. Podľa denníka poberala agrodotácie aj na pozemky, ktoré nevlastnila ani neobhospodarovala.

Slovenský pozemkový fond (SPF) začiatkom marca 2019 oznámil, že so spoločnosťou ukončuje nájomné vzťahy. V septembri 2018 fond ukončil aj nájomný vzťah so spoločnosťou Patrika Š. I. P. Construct, ktorý bol podľa medializovaných informácií „predĺženou rukou“ Ľubice Roškovej. Na kauzu upozorňovali v priebehu roka 2018 aj protestujúci poľnohospodári.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubica RoškováOndrej Urban
Firmy a inštitúcie Agro PorúbkaEU Európska úniaPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSMER-SDŠpecializovaný trestný súd v PezinkuSPF Slovenský pozemkový fond