Pozemkové úpravy by sa vďaka novele zrýchlili, agrárna komora víta najmä kratšie lehoty

traktor, pole, poľnohospodárstvo
Foto: ilustračné, Getty Images

Agrárna komora Slovenska (AKS) víta, že sa do novely zákona o pozemkových úpravách dostali lehoty a termíny na určité vyjadrenia vlastníkov či prevzatie poštových zásielok.

„Ide napríklad o to, že sa určila lehota na podanie námietky z 90 na 60 dní. S určenými lehotami sa skracuje celá činnosť, teda celý postup pozemkových úprav,“ uviedla pre agentúru SITA predsedkyňa AKS Helena Patasiová.

Novelu schválila vláda minulý týždeň v piatok a po prípadnom schválení v parlamente by účinnosť mala nadobudnúť 1. januára 2020.

Do zákona sa dostali tri pripomienky

Agrárna komora Slovenska pripomienkovala novelu zákona o pozemkových úpravách a zo štyroch jej pripomienok v rámci medzirezortného rozporového konania sa dostali do zákona tri.

“Pozemkové úpravy sa zanedbali a práve z toho dôvodu vznikajú rôzne medziľudské konflikty pri požiadavkách podpôr. Najpálčivejšie sú na východe Slovenska a preto dúfam, že sú medzi prvými, kde sa táto činnosť zaháji,“ povedala Patasiová.

K urýchleniu procesov a riešeniu problémov s pozemkovými úpravami by podľa AKS veľmi pomohlo, keby pozemkové úrady mali právo odsúhlasiť drobné pozemkové úpravy, o ktoré žiada podnikateľský subjekt a pokryli by aj finančné náklady.

„Musím poznamenať, že sceľovaním pôdy sa bude dať omnoho lepšie obchodovať, to znamená, že bude väčší záujem zo strany finančných skupín z krajín EÚ a cena pôdy bude vyššia. Pevne verím, že vláda SR pristúpi ku zmene zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, aby zachránila slovenskú pôdu pre svojich občanov,“ dodala predsedkyňa AKS.

Zrýchlený mechanizmus

Novelou zákona o pozemkových úpravách sa napríklad vyníma konanie o pozemkových úpravách zo zákona o niektorých opatreniach pri majetkovoprávnom usporiadaní pozemkov pod stavbami a začleňuje toto špecifické konanie do samostatného ustanovenia zákona o pozemkových úpravách.

Tým sa majú nastaviť jednoznačné procesné a technické podmienky pozemkových úprav, týkajúce sa preukazovania dôvodu ich vykonania, určenia a zadefinovania žiadateľa, určenia podmienok či spôsobu začatia konania.

Novela zákona ďalej v rámci urýchleného mechanizmu vykonania pozemkových úprav predkladá ďalšie legislatívne zmeny v podobe procesných úprav týkajúcich sa skrátenia niektorých lehôt pri jednotlivých fázach pozemkových úprav, problémov doručovania, poskytovania vyrovnania, kvalifikačného predpokladu vedúcich projektantov či úpravy príspevku na spoločné zariadenia.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Helena Patasiová