Pre nelegálnu skládku v Gabčíkove padlo obvinenie zo zločinu, firma chcela na Slovensko doviezť odpad aj z Talianska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Skládka
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

Policajný vyšetrovateľ obvinil pre zločin neoprávneného nakladania s odpadmi vo veľkom rozsahu 35-ročného Slováka s trvalým pobytom v rakúskom Kitsee, ako aj jeho firmu.

Obvinený podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru Karolíny Barinkovej ako konateľ firmy na pozemkoch bývalého areálu Vodohospodárskej výstavby v Gabčíkove v okrese Dunajská Streda protiprávne uložil odpad, pričom nemal v úmysle zhodnotiť alebo zneškodniť ho v súlade so zákonom.

Odpad z Talianska

Na pozemku tak skončilo takmer 3 600 ton odpadu ako plasty, guma, textílie a zmesový odpad. Konateľ aj jeho firma zároveň čelia obvineniu pre neoprávnené nakladanie s odpadmi v štádiu pokusu, ktoré súvisí s úmyslom uložiť a ponechať v októbri 2021 odpad pochádzajúci z Talianska na území Slovenskej republiky.

Z dokladov sprevádzajúcich cezhraničnú prepravu podľa polície vyplývalo, že štyri návesy s maďarskými, talianskymi a poľskými evidenčnými číslami vozidla mali prevážať gumu a plasty, pričom v skutočnosti išlo o textílie, komunálny a iný zmesový odpad.

Prísna regulácia

Obvinení sa svojim konaním pokúsili uložiť a ponechať odpad na inom mieste ako na mieste na to určenom, bez úmyslu tento zhodnotiť alebo zneškodniť v súlade so zákonom, v hodnote skoro 14-tisíc eur.

Páchateľom v prípade preukázania viny podľa Barinkovej hrozí trest odňatia slobody na tri roky až osem rokov.

Polícia v súvislosti s týmto prípadom upozorňuje občanov a aj podnikateľskú verejnosť, že nakladanie s odpadmi je prísne regulované.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karolína Barinková
Firmy a inštitúcie Policajný zbor SR