Prezidentka Čaputová sa v Tatranskej Lomnici stretla so zástupcami iniciatívy Milujem zelené Tatry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, Phil Noble/Pool via AP.

Aj o spoločnom záujme ochrany Tatier a zachovaní ich prírodného rázu v piatok hovorila prezidentka Zuzana Čaputová so zástupcami občianskej iniciatívy Milujem zelené Tatry počas stretnutia v Tatranskej Lomnici.

Tá ešte v decembri adresovala prezidentke otvorený list o degradácii Tatier. Aktivisti v ňom poukázali na extrémne zlú situáciu v oblasti súčasného stavebného rozvoja vo Vysokých Tatrách a pri správe Tatranského národného parku a biosférickej rezervácie Tatry.

Kľúčové je vrátiť rovnováhu

Ako uviedla prezidentka pre médiá, predmetom piatkovej debaty bol legitímny záujem vyvážiť to, že Vysoké a Nízke Tatry sú objektom veľkého záujmu aj objektom územného rozvoja a výstavby, no na druhej strane aj obrovským prírodným dedičstvom, ktoré je nutné chrániť.

„Zdá sa, akoby sa v poslednom období trocha narušil tento balans v prospech územného rozvoja. To, čo je absolútne kľúčové, a o čo sa aj táto iniciatíva snaží, je tento balans, vrátiť rovnováhu v prospech ochrany životného prostredia a ochrany zdravia všetkých užívateľov, ktorí do Tatier chodia,“ povedala Čaputová.

Za kľúčové v tomto prípade ďalej označila aj územné plány okolitých miest a obcí, pri ktorých až jedna tretina územia vyzerá, že by mohla byť potenciálne zastavaná.

Akí poslanci, také územné plány

Vyzdvihla tiež potrebu osvety, aby ľudia chápali, že územné plány sú veľmi silný nástroj samospráv zdola. „Akých poslancov do zastupiteľstva pošlú, tak také územné plány vo výsledku môžu v obciach a mestách mať,“ dodala.

Dôležitú úlohu v tomto zohráva podľa prezidentky štát, v ktorého záujme je ochrana Tatier. Tie najnižšie stupne územných plánov musia byť podľa jej slov v súlade s vyššími na úrovni regiónu alebo Slovenskej republiky.

Poukázala tiež na prípravu zákona z dielne ministerstva životného prostredia, ktorý by v tomto mohol výrazným spôsobom pomôcť. „Verím, že prejde rýchle legislatívnym procesom, aby bol nápomocný pri ochrane Tatier na úrovni územného plánovania,“ dodala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová