Prioritou ministerstva životného prostredia je odkanalizovanie obcí, tvrdí Taraba

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba, SNS
Minister životného prostredia Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) považuje odkanalizovanie obcí za prioritu jeho rezortu. Na budúci rok je na tento program vyčlenených viac ako 100 miliónov eur z Environmentálneho fondu.

Takmer 1 800 obcí je bez kanalizácie

„Je hanbou, že v treťom tisícročí máme takmer 1 800 obcí bez kanalizácie, čo predstavuje veľkú environmentálnu záťaž, ktorá končí v potokoch,“ dodal minister.

Taraba tiež odporučil, aby sa obce pri žiadostiach o dotácie na odkanalizovanie spájali do väčších celkov, napríklad 20 až 30 obcí spolu, pričom takýto celok bude skôr podporený.

„Nech obce nerobia žiadosti samostatne, keďže je to pracné a neefektívne. Samozrejme, máme obce, ktoré sú relatívne separované a sú ďaleko od čističky odpadových vôd, kde neviete urobiť odpadovú kanalizačnú sieť. Tam musíme hľadať individuálne technické riešenia,“ konštatoval šéf rezortu.

Snaha rezortu o neprepadnutie peňazí

Dodal, že ambíciou ministerstva je vytvorenie takzvaného „zásobníka“ schválených projektov žiadateľov, ktoré však skončili na nižších miestach v poradovníku.

„Súčasná situácia je totiž nastavená tak, že aj keď žiadatelia splnili kritériá, ale sú na nižších miestach, ich projekty sa vyraďujú. V takomto prípade potrebujeme ten zásobník, kde rýchlo nahradíme projekt, aby peniaze neprepadli,“ vysvetlil Taraba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Enviromentálny fondSNS Slovenská národná strana