Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) začalo sériu neformálnych prípravných rokovaní k navrhovanému Národnému parku Podunajsko. Štátny tajomník Michal Kiča sa v piatok v Šamoríne stretol s prednostom Okresného úradu Dunajská Streda a predstaviteľmi miest a obcí okresu.
Diskusie budú pokračovať s ďalšími predstaviteľmi samospráv v okresoch Komárno a Nové Zámky, ako aj poľnohospodármi či rybárskym zväzom. Podpredseda Trnavského samosprávneho kraja József Berényi na rokovaní krajských poslancov vo februári upozornil na to, že primátorom, starostom či miestnym poslancom z južnej časti kraja chýbajú informácie o príprave Národného parku Podunajsko.
Samosprávy zámer podporujú
Ministerstvo životného prostredia v tlačovej správe informovalo, že zástupcovia samospráv ocenili diskusiu a viacerí z nich zámer vzniku budúceho národného parku otvorene podporili. Zaujímali sa o podporu zo strany Environmentálneho fondu, vzťah k rybárstvu a poľovníctvu, rozvoj turistického ruchu, ale aj o spôsob riešenia problémov s kalamitou komárov.
Poľnohospodári sa obávajú vzniku národného parku Podunajsko, zaberie podľa nich časť úrodnej pôdy
Starostovia uvítali, že v prípade Národného parku Podunajsko sa neuvažuje s vyhlásením ochranného pásma.
„Verím, že sme o krok bližšie k vyhláseniu prvého nížinného národného parku na Slovensku. Otvorená diskusia vyvrátila viaceré zbytočné obavy. Na ochrane prírody sa nedá prerobiť,“ uviedol štátny tajomník Kiča.
Nadviaže na susedné národné parky
Národný park Podunajsko by nadviazal na existujúce národné parky v susedných štátoch (Donau-Auen Nazional Park v Rakúsku či Fertő–Hanság Nemzeti Park a Dunai-Ipolyi Nemzeti Park v Maďarsku). Zriadenie národného parku aj na slovenskej strane Dunaja by vytvorilo organizačno-koncepčné „zastrešenie“ nad parciálne chránenými maloplošnými areálmi.
Ministerstvo životného prostredia chce pre Národný park Podunajsko nájsť také riešenie, ktoré neohrozí prácu poľnohospodárov
Na pôde Národnej rady SR je aktuálne prerokovávaný poslanecký návrh, ktorého cieľom je vytvorenie legislatívneho predpokladu pre vznik a fungovanie národného parku, zriadenie Správy Národného parku Podunajsko ako samostatnej príspevkovej organizácie ochrany prírody v zriaďovateľskej pôsobnosti MŽP SR a umožnenie prechodu správy pozemkov a iného majetku vo vlastníctve štátu na Správu Národného parku Podunajsko po vyhlásení národného parku a jeho zón.