Projekt LIFE Danube Free Sky sa zameriava na vytvorenie bezpečnejšieho letového koridoru pre vtáctvo pozdĺž rieky Dunaj s cieľom eliminovať hrozby zásahov elektrickým prúdom a nárazov do vedení. Projekt sa začal v septembri 2020 a potrvá do februára 2026.
Participuje na ňom 15 partnerských organizácií zo siedmich krajín, ktoré pracujú na zvýšení viditeľnosti viac ako 245 kilometrov rizikových elektrických vedení a ošetrení vyše 3 200 najrizikovejších podperných stĺpov inštaláciou ekochráničiek.
Zabezpečili viac než tisíc bodov
Na Slovensku je projektovým partnerom spoločnosť Západoslovenská distribučná, a.s. (ZSD), ktorá od roku 2020 dosiahla významné úspechy. Medzi ne patria montáže ekochráničiek a izolácie pre unikátne podperné body vedení vysokého napätia, čím sa podarilo zabezpečiť viac ako 1 000 bodov.
Slovensko zaznamenalo rekordný rok v oblasti hniezdenia bociana, odborníci priblížili dôvody
ZSD dodala, že okrem toho bolo zviditeľnených viac ako tri kilometre elektrických vedení pomocou odkloňovačov letu vtáctva s plánom pokračovať ošetrením ďalších siedmich kilometrov v roku 2025.
Na stožiari vyviedli mláďatá
Pozoruhodným úspechom je aj montáž 20 hniezdnych búdok pre sokola rároha na stožiaroch veľmi vysokého napätia, pričom jednu z nich do roka obsadil pár tohto ohrozeného druhu, ktorý vyviedol tri mláďatá. Tieto boli v spolupráci s ornitológmi okrúžkované.
„Projektová spolupráca vedie k rýchlejšej aplikácii funkčných riešení na ochranu vtáctva v dunajských regiónoch. V neprístupnom teréne a nad vodnými tokmi sa inštalácia odkloňovačov letu uskutočňuje pomocou špeciálne upraveného dronu, ktorý umožňuje realizáciu bez negatívneho vplyvu na okolie a bez odstávky elektriny,“ dodala ZSD.