Previerkami zákonnosti postupu orgánov v oblasti nezákonného umiestňovania odpadov zistila Generálna prokuratúra SR početné pochybenia, najmä pasivitu okresných úradov pri zisťovaní osôb zodpovedných za nezákonné umiestnenie odpadu a rovnako aj nečinnosť pri vyvodzovaní zodpovednosti za priestupok či správny delikt.
Ako informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Zuzana Drobová, alarmujúca je okrem nečinnosti okresných úradov aj pasivita obcí a miest, a to aj po postúpení veci orgánom činným v trestnom konaní po ustálení skutkového stavu a odhalení páchateľa.
Je potrebné vyvodenie zodpovednosti
„Je preto nevyhnutné zdôrazniť, že podstatou úspešného boja štátu proti negatívnemu fenoménu nelegálnych skládok je práve účinné odhalenie a ustálenie subjektu, ktorý ich vytvoril, a následné vyvodenie príslušnej zodpovednosti, či už vo forme uloženia sankcie (trestu), resp. povinnosti na odstránenie nelegálnej skládky na jeho náklady. Je nepochybné, že cez vyvodenie príslušnej zodpovednosti možno dosiahnuť nielen účinné odstránenie samotnej skládky, ale aj následný postih páchateľa v trestnom alebo priestupkovom konaní, čo môže mať generálne odstrašujúci, resp. výchovný účinok do budúcna,“ zdôraznila Drobová.
Rozpor s pozitívnym záväzkom štátu
Zistená pasivita orgánov verejnej správy v oblasti nezákonného umiestňovania odpadov je podľa prokuratúry v rozpore s pozitívnym záväzkom štátu napĺňať obsah jedného zo základných práv, a to práva na ochranu životného prostredia garantovaného článkom 44 Ústavy SR.
Liberáli kritizujú vládne rozhodnutie odložiť povinné triedenie odpadu pred uložením na skládky
„Treba zdôrazniť, že nielen zákonodarca má povinnosť v zákone podrobne upraviť práva a povinnosti pri ochrane životného prostredia, ale aj orgány štátnej správy by mali vynaložiť maximálne úsilie zabezpečiť svojim obyvateľom priaznivé životné prostredie,“ doplnila Drobová.