Reformu ochrany prírody podporujú riaditelia všetkých národných parkov, volajú po transformácii

TANAP
Pohľad na Tatranský národný park. Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš

Reformu ochrany prírody podporuje všetkých deväť riaditeľov národných parkov. Ministerstvo životného prostredia to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal Slavomír Held z odboru komunikácie rezortu. Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽaNO) sa v utorok 22. júna stretol s riaditeľmi národných parkov.

Tí sa s Budajom zhodli, že pre fungovanie národných parkov je nevyhnutná ich transformácia, ktorá zabezpečí, že národné parky budú zodpovedať za stav prírodných prvkov, ktoré sa v nich nachádzajú.

Budaj chce odolnejšie lesy

Riaditelia národných parkov upozornili, že v konaniach na okresných úradoch majú s výnimkou bezzásahových zón často zviazané ruky a v rámci svojich kompetencií nedokážu do konaní zasiahnuť. Reforma ochrany prírody by mala Štátnej ochrane prírody SR (ŠOP SR) zabezpečiť získanie právneho vzťahu k pozemkom na území národných parkov.

„Budeme mať odolnejšie lesy pripravené na zmenu klímy, oplývajúce biodiverzitou, a prosperujúce regióny,“ povedal Budaj.

Ochrana lesov z európskych peňazí

ŠOP SR chce na financovanie lesníckej aj ochranárskej činnosti starostlivosti o lesy v národných parkoch využiť európske peniaze. Pre štátny podnik LESY SR, patriaci pod rezort pôdohospodárstva, tak zostane väčší balík peňazí pre financovanie prírode blízkeho obhospodarovania lesa v iných územiach.

Budaj dodal, že jednotnou správou území v národných parkoch sa Slovensko priblíži k modelom národných parkov fungujúcich v prevažnej väčšine Európy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajSlavomír Held
Firmy a inštitúcie Lesy SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírody