Roklina Veľký Sokol by mala byť sprístupnená v polovici júla, voda tam napáchala rozsiahle škody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenský raj
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Roklinu Veľký Sokol v Slovenskom raji, ktorej technické zariadenia počas júna poškodila mohutná búrka a dočasne ju uzavreli, by chceli pre turistov otvoriť v polovici júla.

Uviedol to pre agentúru SITA starosta Hrabušíc Marcel Kacvinský, ktorý verí, že dovtedy sa všetky stupačky i drevené rebríky podarí obnoviť. Veľká voda tam podľa samosprávy zobrala väčšinu drevených rebríkov a na niektorých miestach vymyla koryto potoka na niekoľko desiatok centimetrov do hĺbky.

Masa kameniva brala rebríky

Rozsah škôd je veľký a uzávera rokliny, ktorú spravuje obec Hrabušice, ešte potrvá. Koryto potoka mimo rokliny podľa samosprávy na viacerých miestach zmenilo tvar, v rokline popadali stromy, ktorým v nestálom podloží vymylo korene.

Voda to tam vymyla, padli niektoré brehy, masa kameniva brala rebríky,“ opísal Kacvinský. Niektoré však boli iba posunuté a už sú na svojom mieste.

Máme dva problémové úseky pod Rothovou roklinou, kde sú pôvodné rebríky nepoužiteľné, ani drevo už neexistuje, lebo je skryté pod masou kameniva,“ dodal starosta.

Ten si už so Správou Národného parku Slovenský raj prešiel problémové miesta a dohodli sa na riešení. Nástupné či vizuálne významné miesta s pohľadmi na roklinu ostanú s drevenými rebríkmi, v iných umiestnia železné stupačky. Na obnove v rokline sa v súčasnosti pracuje.

Technické zariadenia boli poistené

Mali sme od minulého roka na sklade asi tridsať železných stupačiek. Dali sme vyrobiť ďalších 70 kusov, ktoré by možno mohli prísť na budúci týždeň. Do polovice júla by sme to chceli otvoriť, mohlo by sa to stihnúť,“ skonštatoval Kacvinský.

Obec situáciu rieši ako poistnú udalosť, keďže technické zariadenia v rokline boli poistené. Výška škody je zatiaľ v štádiu zisťovania.

Vykonávame v rámci spolupráce so správou národného parku každoročne monitoring technických zariadení. Máme presný súpis, koľko drevených rebríkov tam bolo v tomto roku, a v akej podobe to ostalo, likvidátor si to zdokumentoval. Do úvahy prichádza aj nejaký ušlý zisk, pretože sa tam vyberá poplatok,“ uviedol starosta Hrabušíc.

Veľký Sokol je najdlhšou a najmohutnejšou roklinou Slovenského raja so zachovanými pralesmi. Zároveň však patrí k menej navštevovaným tiesňavám národného parku. O turistov však v Slovenskom raji ešte pred letom nemali núdzu, veľmi silný bol máj.

V niektorých častiach pri vstupe do roklín sa dokonca tvorili rady. Napríklad kým vlani v máji podľa Kacvinského zaevidovali v Suchej Belej 9-tisíc turistov, v tomto roku to bolo 13 500.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marcel Kacvinský
Firmy a inštitúcie Národný park Slovenský raj