Situácia na trhu s drevom sa opäť dramaticky zhoršila. Ceny rapídne padajú pre neschopnosť drevospracujúceho priemyslu realizovať spracované drevo na trhu najmä v stavebníctve a pomaly sa vracajú na úroveň roku 2019 pred pandémiou COVID-19.
Zatváranie lokálnych prevádzok
Pre agentúru SITA to uviedol predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník. „Máme signály o dramatickom útlme drevospracujúcich malých a stredných podnikov, dokonca o zatváraní lokálnych prevádzok,“ povedal.
Podľa neho hrozí obrovské ohrozenie pre malých neštátnych obhospodarovateľov lesov pre roztvárajúce sa cenové nožnice znižovania príjmov z predaja dreva a zvyšovania ceny práce a služieb pri zabezpečovaní povinnosti obhospodarovať les.
Drevo druhý rok po sebe výrazne zdraželo, môže za to aj vysoký dopyt
„Negatívne vnímame nedostatočnú štátnu dotačnú podporu ekosystémových služieb poskytovaných neštátnymi lesmi a protekcionistické podmienky v hospodárskej súťaži na trhu s drevom prostredníctvom skrytej štátnej pomoci nastavenej na deväť štátnych odborných organizácií ochrany prírody uvádzajúcich drevo na trh,“ dodal Ovseník.
Cena dreva v roku 2021
Cena surového dreva pritom vlani druhý rok po sebe výrazne stúpla. Sortimenty surového dreva sa v minulom roku predávali za 74,23 eura za meter kubický. Ide o medziročné zvýšenie o 16,33 eura, resp. o 28,2 percenta.
Lesník mal tankovať až 30-krát denne, fiktívnym nákupom pohonných látok si chcel znížiť dane
Spôsobil to výrazný nárast cien ihličnatých, ale aj listnatých sortimentov a dopytu po surovom dreve a výrobkoch z dreva. Vyplýva to zo správy o lesnom hospodárstve za rok 2022.
Surové drevo v roku 2021 v relatívnom vyjadrení zdraželo ešte o niečo viac. V porovnaní s rokom 2020 išlo o nárast takmer o 30 percent, resp. o 13,22 eura na 57,90 eura. Aj v roku 2021 bol dôvodom takéhoto vývoja výrazný nárast cien ihličnatých sortimentov a dopytu po surovom dreve a výrobkoch z dreva.
Hubári pozor, vo vojenských lesoch je stále nevybuchnutá munícia, natrafiť môžete aj na hliadky (rozhovor)
V roku 2020 bol pritom cenový vývoj opačný. Ceny surového dreva sa vtedy medziročne prepadli takmer o 6 percent na 44,68 eura za meter kubický. Rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka to zdôvodňoval vysokým objemom ihličnatého kalamitného dreva v susedných krajinách a dopadmi pandémie COVID-19.