Pes počas túry v nákupnej taške či naháňajúci kamzíky. Psíčkarov budú čakať v Tatrách viaceré obmedzenia

Psy.jpg
Vedenie TANAP-u muselo v minulosti riešiť viacero incidentov so psami. Foto: Reprofoto - www.noviny.sk - koláž Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Majiteľov psov čakajú v Tatranskom národnom parku (TANAP) zmeny, ktoré ich ovplyvnia. V novom návštevnom poriadku budú jasne vymedzené oblasti, kam sa bude môcť ísť so psom a kam nie.

Ako informovala TV Joj na svojom portáli Noviny.sk, vo veľkej miere si to spôsobili nezodpovední majitelia psov sami.

Po skalách so psom v taške

Prednedávnom na sociálnych sieťach kolovalo video, na ktorom turista prechádza náročným skalnatým terénom a psa mal v modrej nákupnej taške.

„Ostal som v šoku, pretože sám som chovateľ dvoch psov a toto by som im neurobil. Toto už asi hraničilo aj s týraním zvierat,“ povedal Pavol Majko, riaditeľ správy TANAP-u.

Prekvapená bola aj správkyňa stránky Katka, ktorá zverejnila video. „Mňa doslovne až zamrazilo, keď som videla, kde nekončí tá ľudská vynaliezavosť,“ opísala svoje pocity.

Pes zadrhol svišťa

Počet psov vo Vysokých Tatrách stále stúpa a tiež aj množstvo incidentov, ktoré vedenie parku musí riešiť. Obracajú sa na nich turisti, ktorí sa cítia byť ohrození psami na chodníkoch.

„Máme zaznamenané desiatky psov na voľno, ktoré naháňajú kamzíky. Máme psa, ktorý zadrhol svišťa,“ ozrejmil Majko.

Niektoré prípady musela dokonca riešiť polícia, kedy mal turista v Kopskom sedle na voľno pustených dvoch pitbullov.

„Za takýchto nezodpovedných majiteľov psíkov bohužiaľ doplatia tí majitelia psíkov, ktorí sú tí zodpovední,“ uviedla Katka.

Zóny budú riadne vyznačené

V susednom Poľsku sú psy v národných parkoch zakázané úplne, u nás to však bude inak. Zóny budú podľa riaditeľa riadne vyznačené, kam môžu ísť majitelia so psom a kam nie. Tiež bude verejnosť informovaná prostredníctvom internetu a bude mať k dispozícii aj mapy.

„Je potrebné, aby návštevný poriadok zaviedol aj určité limity. Zároveň aj uvoľní dosť veľa vecí zo zákona ochrany prírody, to znamená, či už cyklotrasy alebo nejaké nové chodníky,“ vysvetlil Majko.

Nový návštevný poriadok TANAP-u by mal vstúpiť do platnosti už čoskoro. Za porušenie zákazu tak bude hroziť majiteľom štvornohých miláčikov vysoká pokuta.

Na mieste môže byť uložená bloková pokuta až do výšky 330 eur,“ uviedol na záver Majko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park