Ďalší otužilci sa kúpali v tatranských plesách, neodrádzajú ich ani vysoké pokuty (foto)

otužilci, tanap, kúpanie v plesách
Na dvoch mužov otužujúcich sa v Batizovskom plese narazil strážca Správy TANA-u vo štvrtok v dopoludňajších hodinách, obaja sú pre tento priestupok chudobnejší o 50 eur. Zdroj: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ani upozornenia a reakcie na medializované zábery kúpajúcich sa ľudí v tatranských potokoch s informáciami, že takéto správanie v Tatranskom národnom parku je neprípustné, neodradilo otužilcov od vôd Batizovského či Velického plesa.

Početné skupiny turistov

Informovala o tom v piatok Správa Tatranského národného parku (TANAP), podľa ktorého stál tento zážitok dvoch mužov a jednu ženu pokutu. Zároveň na svojej internetovej stránke zverejnila zábery z kúpania.

Na dvoch mužov otužujúcich sa v Batizovskom plese narazil strážca Správy TANA-u vo štvrtok v dopoludňajších hodinách, obaja sú pre tento priestupok chudobnejší o 50 eur. Rovnako podľa nej dopadla v ten istý deň aj žena vo Velickej doline.

„Počasie naďalej láka niektorých návštevníkov do tatranských plies či potokov osviežiť sa. A to napriek tomu, že viaceré médiá v ostatných dňoch prevzali zábery početnej skupiny kúpajúcich a opaľujúci sa turistov v okolí vodopádov Studeného potoka,“ uviedla správa národného parku.

Poškodzovanie ekosystémov

Správanie sa návštevníkov najstaršieho slovenského národného parku presiahlo podľa riaditeľa Správy TANAPu Pavla Majka všetky limity.

„Už niekoľko rokov intenzívne vyzývame ľudí, aby si nerobili z tatranských plies a potokov kúpalisko. Snažíme sa vysvetľovať, že tieto vody sú domovom mnohých živočíšnych druhov, pre ktoré môžu mať aj malé zmeny biotopu fatálne následky,“ reagoval.

kúpanie v plesách, tanap
Rovnako dostala pokutu aj žena v ten istý deň vo Velickej doline. Zdroj, FB, www.facebook.com

Ekosystémy poškodzujú návštevníci napríklad už tým, že prichádzajú k plesám, ktorých okrajová časť je citlivá na zošľapávanie, nastáva erózia brehov, zakaľovanie vody. Navyše, opaľovacie krémy a deodoranty môžu uvoľňovať do vody chemické substancie.

Pokuta do výšky až 300 eur

Na Správu TANAPu smerovali v posledných dňoch otázky, ako je možné, že jej zamestnanci o medializovanom hromadnom kúpaní zo začiatku tohto týždňa nevedeli.

„V tom momente sme nemali na mieste človeka. Žiaľ, nemôžeme byť všade, to sa so šestnástimi profesionálnymi strážcami pri vlastnom území parku s rozlohou takmer 74-tisíc hektárov ani nedá. Ale sme v teréne dennodenne, v prvom rade však preto, aby sme návštevníkov edukovali,“ ozrejmil Majko.

Pokuty sú druhoradé, ak sa však priestupok nevyrieši dohovorom, za kúpanie sa v plesách či bystrinách, ako i za iné priestupky, hrozí turistom pokuta do výšky 300 eur na mieste v blokovom konaní. V následnom priestupkovom konaní ide o vyššie sumy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Majko
Firmy a inštitúcie Správa TANAPuTatranský národný park