Vodopády majú na Slovensku špeciálnu zákonnú ochranu, inšpekcia pripomenula aj 500-eurovú pokutu pre Romanu Tabák

Vodopády, Romana Tabak.jpg
Foto: koláž SITA webnoviny, www.facebook.com / www.instagram.com

Prírodné vodopády majú na Slovensku špeciálnu zákonnú ochranu, a to bez ohľadu na to, či sa nachádzajú v národnom parku alebo nie.

Zákaz mimo vyznačeného chodníka

Kúpanie v toku v bezprostrednej blízkosti nad a pod prírodným vodopádom je zákonom zakázané. Uviedol to v reakcii na medializované video z vodopádov Studeného potoka vo Vysokých Tatrách pre agentúru SITA hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Dávid Vido.

Zákon o ochrane prírody a krajiny síce podľa Vida priamo neuvádza zákaz kúpania sa v potokoch alebo plesách v národnom parku, na celom území národného parku je však zakázaný pohyb mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami zastavaného územia obce.

„Zákon tak nepriamo zakazuje aj kúpanie sa v plesách, respektíve v horských potokoch a podobne, na území národného parku, pretože už samotný prístup k týmto vodným plochám je zákonom zakázaný,“ zdôvodnil hovorca.

Pokuta v stovkách eur

Zdôraznil, že prvotné poškodenie týchto vodných ekosystémov, najmä plies a horských bystrín, vzniká už len samotným prístupom návštevníka k vodnej ploche, ktorý sa pohybuje mimo značkovaného turistického chodníka národného parku.

Poukázal tak aj na medializovaný prípad poslankyne parlamentu, ktorej bola v priestupkovom konaní v roku 2021 uložená pokuta 500 eur.

Za takéto porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny v prípade fyzických osôb je možné ukladať a vyberať pokuty v blokovom konaní do výšky 300 eur, neskôr v priestupkovom konaní až do výšky 3319,39 eur. Za uplynulý rok 2023 však SIŽP podľa Vida neuložila žiadnu pokutu v súvislosti s kúpaním v národnom parku.

Z národného parku akvapark

V úvode septembra sa na sociálnej sieti objavilo video ľudí ležiacich i sediacich na skalách vo vodopádoch Studeného potoka vo Vysokých Tatrách, viacerí sú v plavkách a s uterákmi.

Hoci na zázname nevidieť priamo kúpajúcich sa, všetci sa nachádzajú mimo turisticky vyznačeného chodníka. Riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko začiatkom týždňa pre SITA povedal, že prípadov, keď si návštevníci spravili z národného parku akvapark, bolo v lete viacero.

Deje sa tak podľa jeho slov aj napriek upozorňovaniu a sankciám. Počet porušení zákazov podľa neho rastie úmerne s počtom návštevníkov i teplotou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Majko
Firmy a inštitúcie SIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia