Riaditeľ Slovenského krasu vo funkcii skončil, minister Taraba ho odvolal pre zlé manažérske rozhodnutia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Michal Veterník
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 2. mája 2024, 12:40

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nom. SNS) vo štvrtok odvolal riaditeľa Správy Národného parku (NP) Slovenský kras Milana Olekšáka.

Envirorezort dodal, že správou NP Slovenský kras bol poverený Martin Golian. Podľa štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Filipa Kuffu (nom. SNS) stoja za odvolaním Olekšáka predovšetkým zlé manažérske rozhodnutia aj nedostatočná komunikácia v regióne s dôležitými hráčmi pri zonácii.

„To, že sme na odvolanie riaditeľa Správy NP Slovenský kras použili zákon prijatý vládou Igora Matoviča, ktorý formálne udáva možnosť odvolávať bez udania dôvodu, neznamená, že na odvolanie neexistujú dôvody. Ide predovšetkým o zlé manažérske rozhodnutia súvisiace s delimitačnými protokolmi pri zonácii národného parku, ale tiež nedostatočná komunikácia s predstaviteľmi samospráv, súkromnými vlastníkmi či lesníkmi v procese prípravy zonácie národného parku,“ vysvetlil Kuffa.

Ministerstvo životného prostredia plánuje na pozíciu riaditeľa Správy NP Slovenský kras vyhlásiť riadne výberové konanie.

„Milan Olekšák sa zastal svojich zamestnancov a odmietol ich nezmyselné prepúšťanie. Pre ministra Tarabu sa stal nepohodlným a hneď na druhý deň sa ho rozhodol zbaviť. Pán Olekšák kvalitne vykonával svoju prácu v organizácii, ktorá chráni naše najcennejšie prírodné bohatstvo. Nedovolil jej paralyzáciu masovým prepúšťaním. Tomáš Taraba ale zjavne odmieta počuť názor, ktorý je v rozpore s jeho skvelými nápadmi, a spravil z neho exemplárny príklad. Útoky, zastrašovanie a čistky, to je modus operandi tejto vládnej koalície,“ podpredsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová (Progresívne Slovensko).

Martin Golian

… vyštudoval systémovú ekológiu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, neskôr pokračoval na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, kde úspešne absolvoval štúdium environmentálneho manažmentu. Svoje pracovné a odborné zručnosti rozvíjal od roku 2013 na Okresnom úrade v Rožňave, odbore starostlivosti o životné prostredie. Disponuje viacerými osvedčeniami na vykonávanie štátnej správy starostlivosti o životné prostredie na úseku ochrany prírody a krajiny a rovnako aj na úseku odpadového hospodárstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Filip KuffaIgor MatovičMilan OlekšákTamara StohlováTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRProgresívne Slovensko (PS)SNS Slovenská národná strana