Skončiť s klietkovým chovom je podľa ministerstva pôdohospodárstva reálne, no v dlhodobom horizonte

Sliepky, H5N1
Foto: SITA/AP

Predpoklad upustenia od klietkového chovu je podľa ministerstva pôdohospodárstva reálny, no v dlhodobom horizonte. Agrorezort tak reaguje na návrh poslanca Tomáša Šudíka, ktorý chce od roku 2029 ukončiť klietkový chov na Slovensku. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ďalej v reakcii pre agentúru SITA uviedlo, že v súčasnosti neexistuje národná ani európska legislatíva, ktorá by zakazovala chovateľom nosníc chovať nosnice v klietkach.

V poslednej dobe je na chovateľov zo strany obchodných reťazcov a určitých skupín laickej verejnosti podľa ministerstva vyvíjaný tlak na zrušenie klietkového chovu nosníc.

Chovatelia prerábajú klietkové chovy 

Vzhľadom k tomuto tlaku chovatelia prerábajú klietkové chovy na alternatívne, čo im spôsobuje finančné zaťaženie. V rámci SR je asi 70 percent klietkových chovov a 30 percent alternatívnych. Ročne chovatelia prerobia chovné priestory na tie alternatívne na úrovni približne 5 percent.

Zahraničné obchodné reťazce

V rámci štruktúry chovov nosníc sa na Slovensku chová približne 75 percent nosníc v obohatených klietkových chovoch, 22 percent nosníc v podstielkových chovoch a ani nie 3 percentá v biochovoch a voľných výbehoch. Zahraničné obchodné reťazce už od roku 2019 avizujú, že po roku 2025 nebudú predávať vo svojich prevádzkach na Slovensku žiadne slovenské vajcia z klietkových chovov.

Aj u nás sa podobne ako v okolitých krajinách postupne realizuje rekonštrukcia klietkových chovov na podstielkové a voliérové chovy,“ uviedlo ministerstvo.

V roku 2020 Únia hydinárov Slovenska informovala, že na prerobenie všetkých klietkových chovov bude potrebné vynaložiť investície vo výške 47 miliónov eur. Pri rýchlom raste cien stavebných materiálov a technológií počas roku 2021 boli navýšené tieto investície minimálne o 30 percent, čo predstavuje ďalších zhruba 15 miliónov eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Šudík
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR