Škótski vedci objavili gén, ktorý chráni ľudí pred vtáčou chrípkou, odborníci varujú pred týmto ochorením

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hydina, vtáčia chrípka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Vedci z Glasgowskej univerzity v Škótsku objavili gén, ktorý pomáha zastaviť šírenie vírusu vtáčej chrípky v ľudských bunkách, čo znižuje možnosť prenosu na iných ľudí.

O krok pred vírusom

Ako referuje web Politico, gén s označením BTN3A3 by mohol pomôcť zdravotníckym orgánom zostať o krok pred vírusom a zlepšiť úsilie o monitorovanie a kontrolu choroby. Vtáčia chrípka pravidelne cirkuluje u voľne žijúcich vtákov.

Tie môžu infikovať kurčatá a predstavovať riziko pre ľudí z dôvodu blízkeho kontaktu s hydinou na farmách. Je to akási „sesternica“ bežnej chrípky, aj keď smrteľnejšia pre ľudí. Pomerne zriedkavo však preskočí na človeka a ešte zriedkavejšie je to, že sa začne šíriť.

Hlavný kandidát na vyvolanie ďalšej pandémie

Napriek tomu odborníci považujú vtáčiu chrípku za hlavného kandidáta na vyvolanie ďalšej pandémie. Prepuknutia ohnísk vtáčej chrípky sa v minulosti pravidelne objavovali v Číne.

V roku 2013 si takáto epidémia vyžiadala viac ako 600 ľudských životov. Škótski vedci, ktorí svoje výsledky zverejnili v časopise Nature, uviedli, že hoci ešte nerozumejú všetkým mechanizmom, ktoré blokujú šírenie vtáčej chrípky u ľudí, tento gén je jedným kúskom skladačky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie University of Glasgow