Slovák vyprodukuje priemerne 24 kilogramov plastového odpadu, v EÚ patríme k lepším štátom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
plasty, plechovky
Foto: ilustračné, Getty Images

Jeden Slovák vyprodukuje v priemere 24 kilogramov plastového odpadu ročne. Vyplýva to z údajov Eurostatu za rok 2018. V tlačovej správe o tom informovala analytička 365 banky Jana Glasová.

V krajinách Európskej únie (EÚ) sa v roku 2018 celkovo vyprodukovalo viac než 17 miliónov ton odpadu z plastových obalov. Na jedného obyvateľa EÚ tak ročne pripadá 33 kilogramov vyhodených plastových obalov. Slovensko v roku 2018 celkovo vyprodukovalo približne 132-tisíc ton plastového odpadu.

Slovensko najlepšie vo V4

V rámci EÚ však krajina patrí medzi štáty s najmenšou produkciou tohto druhu odpadu. Na čele európskeho rebríčka sa umiestnilo Írsko, kde na jedného obyvateľa pripadá ročne 54 kilogramov plastových obalov. Nasleduje Luxembursko, Estónsko a Dánsko, ktoré v roku 2018 vyprodukovali približne 42 až 43 kilogramov takéhoto odpadu na obyvateľa. Viac ako 40 kilogramov plastových obalov ročne vyhodia aj obyvatelia Portugalska, tesne pod hranicou sa nachádza Nemecko s produkciou 39 kilogramov plastového odpadu na obyvateľa.

Na opačnom konci rebríčka, teda medzi krajinami s najnižším množstvom vyhodených plastových obalov na obyvateľa, sa umiestnilo Chorvátsko (necelých 16 kilogramov), Bulharsko (približne 19 kilogramov), Cyprus a Rumunsko (približne 20 kilogramov). Spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky (V4) je najnižšia produkcia odpadu vo forme plastových obalov na Slovensku, nasleduje Česká republika (približne 25 kilogramov), Poľsko (26 kilogramov) a Maďarsko (takmer 35 kilogramov).

Recyklácia má byť prioritná

Z údajov Eurostatu ďalej vyplýva, že až 40 percent plastov sa využíva práve na výrobu obalov. Na spotrebný tovar a tovar pre domácnosť sa využíva 22 percent plastov, na stavebné materiály 20 percent plastov. Zvyšok nájde využitie v automobilovom priemysle, pri výrobe elektrotechniky či v poľnohospodárstve.

Najväčšia časť plastového odpadu, približne 40 percent, končí v spaľovniach, kde je možné jeho energetické využitie, čo však má za následok znečisťovanie ovzdušia. Približne 30 percent plastového odpadu sa umiestňuje na skládky a ďalších 30 percent je recyklovaných. Správa tiež konštatuje, že z hľadiska dopadov na životné prostredie by práve recyklácia mala byť prioritná, keďže najškodlivejšie pre životné prostredie je ukladanie plastového odpadu na skládky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia