Slovenská spoločnosť mlynárov podporuje požiadavky slovenských poľnohospodárov, nesúhlasí s administratívnymi bariérami EÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
žatva, obilie
Foto: ilustračné, SITA/Marián Angelovič
Tento článok pre vás načítala AI.

Mlyny združené v Slovenskej spoločnosti mlynárov (SSM) podporujú požiadavky slovenských poľnohospodárov. Podľa SSM byrokrati z Európskej únie () vytvárajú nové a nezmyselné administratívne bariéry.

„EÚ je najväčším výrobcom potravín na svete a zároveň aj ich najväčším dovozcom. Tieto dva fakty si v kontexte ochrany životného prostredia úplne odporujú. Na jednej strane EÚ zavádza najprísnejšie environmentálne regulácie na svete a na druhej podporuje dovoz komodít či potravín z krajín, ktoré žiadne enviromentálne regulácie nedodržiavajú. V EÚ si pritom vieme vyrobiť dostatok potravín vo vysokej kvalite. Nadôvažok pred uhlíkovou stopou, ktorú importované potraviny dovážané cez pol sveta spôsobujú, si bruselskí úradníci zatvárajú oči a hrnú sa do podpisov nezmyselných medzinárodných obchodných zmlúv, aby ju ešte viac podporili. S týmto vôbec nemôžeme súhlasiť,“ povedal generálny sekretár SSM Milan Lapšanský.

Podľa Lapšanského únia má podporovať výrobu kvalitných potravín pre vlastných obyvateľov a nie v jej produkcii brániť a vymýšľať spôsoby dovozu potravín z tretích krajín. SSM doplnila, že slovenské mlyny sú významnými partnermi poľnohospodárov, ktoré každoročne spotrebujú viac ako 405 000 ton pšenice a 17 000 ton raže zo slovenských polí. Taktiež od nich odoberajú cez 8 000 ton menej tradičných plodín ako sú ovos, pohánka či špalda.

Slovenská spoločnosť mlynárov združuje výrobcov múky a mlynských krmív z celého Slovenska. Má šesť členov vo viacerých regiónoch Slovenska. Zamestnáva takmer 500 pracovníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Milan Lapšanský
Firmy a inštitúcie Slovenská spoločnosť mlynárov