Novinkou v rámci ponuky služieb návštevníkom Národného parku (NP) Slovenský kras a biosférickej rezervácie je smart aplikácia s názvom Slovenský kras. Informoval o tom zoológ NP Slovenský kras Štefan Matis. Voľne dostupná aplikácia je vytvorená ako online sprievodca a turistom umožní spoznať zaujímavé miesta priamo počas ich návštevy NP.
Rozvoj cestovného ruchu
Správa NP Slovenský kras so sídlom v Brzotíne realizovala v uplynulom roku projekt zameraný na zlepšenie priaznivého stavu vybraných druhov vtákov v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Slovenský kras financovaný z Operačného programu EÚ. Časť projektu bola zameraná na rozvoj cestovného ruchu a oblasť Zádielskej tiesňavy, ktorá je najnavštevovanejšou lokalitou územia.
Ako Matis uviedol, v ponuke sa aktuálne nachádzajú tri turistické trasy, ktoré používateľom predstavia okolie Zádielskej planiny. Každá trasa pozostáva zo zastavení, ktoré obsahujú zaujímavé informácie o biotope, geológii, rastlinstve a živočíšstve, ale aj o drevinovom zložení daného miesta.
Múzeum TANAP plánuje vizuálne zmeny, expozíciu zatraktívni pokročilá 3D vizualizácia
V Zádielskej tiesňave sú súčasťou zastavení aj mieste povesti, ktoré v minulosti prácne zozbieral Gustáv Stibrányi. Sprievodca je k dispozícii v troch jazykoch – slovenskom, anglickom a maďarskom. Obsahuje tiež veľké množstvo fotografií a jeho súčasťou je aj takzvaný „pomocník“, ktorý návštevníkom umožňuje priamo na trase identifikovať pomocou fotografie rastlinu či nahrať a rozoznať vtáčí zvuk.
Infokiosk aj meteorologická stanica
Zoológ informoval, že pri návšteve Zádielskej doliny majú po novom návštevníci možnosť dozvedieť sa priamo na výlete čosi viac aj o celom NP. Na konci obce, pri vstupe do tiesňavy, sa od decembra 2023 nachádza infokiosk, ktorý návštevníkom poskytuje zaujímavé tipy o možnostiach turistiky, návštevy prírodných a kultúrnych pamiatok, ale aj užitočné informácie o ubytovaní a stravovacích službách v NP.
Dotykový displej umožňuje jednoduché vyhľadávanie, pričom súčasťou infokiosku je aj meteorologická stanica s aktuálnymi údajmi zo Zádielskej tiesňavy či možnosť stiahnuť si smart aplikáciu Slovenský kras pomocou QR kódu.
Mokrade sú domovom pre vyše stotisíc druhov organizmov, významne pomáhajú v boji proti zmenám klímy
Na záver Matis doplnil, že ďalšími výsledkami projektu je aj vytvorenie vlastnej rady malých upomienkových predmetov, budovanie ekotoaliet a taktiež príprava projektovej dokumentácie a vizualizácia budúcej turistickej útulne v Zádielskej tiesňave.
„Útulňa vznikne prebudovaním existujúcej terénnej stanice NP Slovenský kras, ktorá sa nachádza pri náučnom chodníku na konci Zádielskej tiesňavy. Bude k dispozícii bezplatne všetkým návštevníkom, ale najmä turistom, ktorí absolvujú viacdňovú túru územím,“ dodal Matis.