Mokrade sú domovom pre vyše stotisíc druhov organizmov, významne pomáhajú v boji proti zmenám klímy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mokraď, les, voda
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Svetový deň mokradí, ktorý si každoročne pripomíname 2. februára, je aj témou o vzájomnom prepojení mokradí a rôznych aspektov ľudského zdravia, uviedla Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko).

„Ochrana, zachovanie a obnova mokradí je jednou z hlavných priorít SOS/BirdLife Slovensko. Mokrade sú domovom viac ako stotisíc druhov živých organizmov po celom svete. Napĺňajú významnú úlohu pri globálnej produkcii potravín, sú zdrojom pitnej vody, pomáhajú tlmiť výkyvy počasia, zmierňujú dopady povodní a prívalových dažďov. V neposlednom rade poskytujú cenný zdroj vody v období sucha,“ dodal Ján Gúgh z SOS/BirdLife Slovensko.

Zmiernenie dopadov zmeny klímy

Ako uviedla SOS/BirdLife Slovensko, revitalizácia mokradí a implementovanie vodozádržných opatrení predstavujú jeden z najúčinnejších nástrojov, ako sa môže spoločnosť prispôsobiť a zmierniť dopady zmeny klímy.

Ich projekty sú zamerané na mokrade, ktoré nesú status medzinárodne významných mokradí, tzv. Ramsarských lokalít, území NATURA 2000, či národne významných mokradí.

Benefity pre prírodu i ľudí

„Už niekoľko desaťročí obnovujeme poškodené mokrade a realizujeme vodozádržné opatrenia. Obnovu mokradí implementujeme s partnermi najmä vďaka programom Life a Nórsky finančný mechanizmus. Revitalizačné a vodozádržné opatrenia realizujeme v mokradiach chránených vtáčích území Senianske rybníky, Medzibodrožie, Poiplie, Parížske močiare, Žitavský luh, horná Orava, Dubnické štrkovisko, Záhorské Pomoravie a Dunajské luhy. Ide o dlhodobé a finančne náročné projekty, ktoré prinášajú významné benefity pre prírodu a ľudskú spoločnosť,“ doplnil Matej Repel z SOS/BirdLife Slovensko.

„Pri príležitosti Svetového dňa mokradí môžete aj vy prispieť k záchrane významnej mokrade na východnom Slovensku. Finančným príspevkom cez darovaciu stránku https://sosbirdlifesk.darujme.sk/mokrad-ma-srdce/ môžete podporiť vykúpenie Halovho močiara a pomôcť tak zabezpečiť trvalú ochranu mokrade. Svetový deň mokradí nemusí byť len jedným z mnohých medzinárodných dní, ktoré prehliadneme bez povšimnutia. Môžete svojim činom darovať život nádhernej mokradi, ktorá je domovom vzácnej chochlačky bielookej, tajomného bučiaka veľkého alebo elegantnej beluše veľkej.“ uviedla na záver Zuzana Lackovičová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján GúghMatej RepelZuzana Lackovičová
Firmy a inštitúcie SOS Slovenská ornitologická spoločnosť/Birdlife Slovensko