Taraba na rokovaní s predstaviteľmi Klubu 500 predstavil základné kontúry novely zákona o environmentálnom hodnotení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba, SNS
Minister životného prostredia Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nom. SNS) na rokovaní s predstaviteľmi Klubu 500 predstavil základné kontúry novely zákona o environmentálnom hodnotení (EIA), ktorá podľa neho odstráni zbytočné a nezmyselné regulácie a vráti Slovensko na cestu konkurencieschopnosti a štandardov .

Legislatívne zmeny

Envirorezort v tejto súvislosti pripravil legislatívne zmeny, ktoré vytvoria predvídateľné a udržateľné prostredie, ochránia prírodu a rovnako tak odstránia tzv. goldplating, teda uplatňovanie prísnejších kritérií a noriem ako to vyžaduje EÚ.

„Slovensko je v konkurencieschopnosti druhá najhoršia krajina v EÚ. Súčasná právna úprava EIA dáva dlhé roky priestor rôznym výpalníkom spomaľovať procesy a blokovať významné investície v našom hospodárstve. Pre tieto praktiky sa zo Slovenska stalo jedno z najhorších miest na podnikanie. Horšie na tom v rámci celej EÚ je iba Bulharsko,“ uviedol Taraba.

Zjednodušenie a urýchlenie procesov

Predstavitelia sa zhodli, že Slovensko potrebuje chrániť svoje prírodné bohatstvo, ale rovnako tak aj naštartovať svoje hospodárstvo. Preto je nevyhnutné administratívne zjednodušiť a urýchliť procesy environmentálneho hodnotenia a povoľovacie konania.

Šéf envirorezortu ubezpečil, že právna úprava bude garantovať prístup verejnosti v tej časti procesu, kde dochádza k posudzovaniu vplyvov navrhovanej činnosti na životné prostredie. Podľa nových pravidiel by sa mal celý proces povinného hodnotenia v rámci EIA výrazne skrátiť, a to zo súčasných zhruba 360 dní, na maximálne 180 dní.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Považujem to za jeden z najväčších príspevkov pre budúci dynamický rozvoj Slovenska, ktorý ochranu životného prostredia v ničom nezníži, len ju bude uplatňovať podľa európskych prísnych štandardov. Po novelizácii zákona EIA sa investori budú môcť riadiť podľa rovnakých štandardných pravidiel ako vo vyspelých západných štátoch,“ dodal Taraba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Klub 500SNS Slovenská národná strana