Rok 2020 priniesol na Slovensko po trojročnej odmlke vtáčiu chrípku aj africký mor ošípaných. Do konca roka sa však objavilo ešte viacero problémov a káuz.
Portál NášVidiek.sk sa v dvojdielnom miniseriáli pozrel na najpodstatnejšie udalosti, ktoré otriasli slovenským agrosektorom v jednotlivých mesiacoch. Prinášame jeho druhú časť.
Vtáčia chrípka, bitky na poliach či kauza Dobytkár. Čo otriaslo slovenským agrosektorom v roku 2020? I. časť
Africký mor ošípaných
Agrorezort v polovici júla oznámil, že na Slovensku sa takmer po roku opäť objavil prípad afrického moru ošípaných (AMO) v domácom chove. Epidémia udrela v trebišovskom okrese v obci Čierna. Tam zaznamenali nákazu u dvoch kusov ošípaných. V chove domácich ošípaných Slovensko pritom posledný prípad zaznamenalo ešte 19. augusta 2019, odvtedy sa vyskytol len u diviačej zveri.
Situáciu s AMO sa Slovensku do dnešného dňa nepodarilo dať úplne pod kontrolu, aj keď sme na tom výrazne lepšie ako mnohé okolité krajiny. Ku koncu novembra bolo v SR potvrdených 404 prípadov u diviačej zveri a 28 prípadov v chove domácich ošípaných. Nákaza sa objavila v niekoľkých okresoch východného Slovenska.
Africký mor ošípaných sa rozšíril už do jedenásteho okresu na Slovensku
Kauza advokátky Trubanovej
Hlavný svedok v kauze Dobytkár a bývalý šéf sekcie rozvoja vidieka na ministerstve pôdohospodárstva Marek Kodada vo svojich výpovediach pred vyšetrovateľom uviedol, že na žiadosť právnika Jána Gajana, ktorý je v kauze tiež obvinený, bol za vtedajším šéfom Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) Jurajom Kožuchom (aktuálne vo väzbe) vybavovať dotáciu pre pre penzión Altmayer v Banskej Štiavnici.
Penzión patrí rodine Trubanovcov. Advokátka Natália Trubanová sa voči týmto tvrdeniam ohradila. Uviedla, že nevidí dôvod, prečo by ona sama alebo jej spoločnosť nemohla požiadať o dotáciu. Odmietla, že by príspevok dostala zo dňa na deň, pretože sa volá Trubanová.
Natália Trubanová je dcérou bývalého predsedu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana, ktorý nevzal v kauze Dobytkár do väzby Norberta Bödör.
Advokátka Trubanová odmieta obvinenia z vybavovania príspevku na PPA
Spory medzi farmármi a ministrom Mičovským
Levickí poľnohospodári v septembri vyzvali kolegov, aby medzi seba nepozývali ministra pôdohospodárstva SR Jána Mičovského na oficiálne návštevy. Dôvodom malo byť, že pol roka po parlamentných voľbách poľnohospodári a potravinári nevedeli, čo môžu očakávať od najbližších týždňov.
Výsledkom ministrových návštev podľa levických poľnohospodárov neboli reálne predstavy alebo návrhy, ako riešiť nahromadené problémy. Zároveň kolegom odkázali, aby neboli naivní a neuverili, že po stretnutiach minister bude realizovať dobre mienené rady. Nespokojnosť s Mičovským niekoľkokrát vyjadrila aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.
Mladí farmári prišli s riešením sporu, všetky nájomné zmluvy nevýhodné pre štát by sa mali zrušiť
Kartel na poskytnutie inžinierskych služieb
V agrosektore sa údajne vytvoril kartel desiatich podnikateľov poskytujúcich inžinierske služby v oblasti pôdohospodárstva. Podozrenia v októbri preveroval Protimonopolný úrad SR (PMÚ), pričom získal informácie nasvedčujúce tomu, že podnikatelia koordinovali svoj postup pri predkladaní ponúk vo verejnom obstarávaní.
Zákazka bola spolufinancovaná z prostriedkov Európskych štrukturálnych investičných fondov. „Začatie správneho konania neznamená, že účastník konania porušil súťažné pravidlá a ani neprejudikuje závery, ku ktorým môže úrad dospieť v rozhodnutí,“ doplnila hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská.
V agrosektore sa údajne vytvoril kartel skupiny podnikateľov poskytujúcich inžinierske služby
Potravinový semafor a komunikačný šum
Hovorca ministerstva pôdohospodárstva Daniel Hrežík pred rokovaním o zavedení „potravinového semafora“ na novembrovej schôdzi NR SR rozposlal novinárom stanovisko, podľa ktorého agrorezort skritizoval poslanecký návrh Patricka Linharta. Ten následne tvrdil, že tak hovorca urobil svojvoľne, bez vedomia ministra Mičovského.
Potravinový semafor bol podľa Linharta agroministerstvom odsúhlasený, pričom všetky detaily boli dotiahnuté vďaka kompromisom oboch strán. Vzápätí však minister Mičovský rozposlal stanovisko, v ktorom uviedol, že hovorca nepochybil a pracoval na jeho podnet.
Tlačová správa agrorezortu mala podľa ministerstva zmysel, keďže nedorozumenie okolo tvorby registra potravín – „potravinového semafora“, malo základy založené v rozdielnom vnímaní problematiky, či už z hľadiska potravinového práva alebo poskytovania informácií spotrebiteľom.
Hrežík konal na môj podnet, hovorí Mičovský a dodáva, že tlačovú správu videl a vopred schválil
Slovenskí hydinári počítajú týždne do kolapsu odvetvia
Slovenskí chovatelia hydiny a jej spracovatelia v decembri oznámili, že počítajú týždne do kolapsu odvetvia. Roky neriešená situácia s lacnými dovozmi hydinového mäsa a vajíčok im spôsobuje výrobné a existenčné problémy. Tvrdia, že pokiaľ štát neprijme dostatočné ochranné opatrenia trhu a nepodporí domácu produkciu hydiny, budúci rok s chovom hydiny skončia viaceré firmy.
Slovenskí producenti hydinového mäsa majú podľa Únie hydinárov Slovenska čoraz väčší problém presadiť svoje produkty do obchodných reťazcov, ktoré neustále zvyšujú dovozy a extrémne znižujú ceny dovážaného hydinového mäsa. Na pulty majú umiestňovať prebytky hydinového mäsa z okolitých krajín – Poľska, Ukrajiny, Rumunska a ČR.Reťazce sa bránia, že rozšírili sme ponuku domácich produktov, no výber je na zákazníkoch.