Strážcovia TANAPu si posvietili na nelegálny výrub stromov v blízkosti rómskych osád

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Smrek, jedľa, borovica, les, stromy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Strážcovia v Tatranskom národnom parku (TANAP) sa spoločne s kolegami z ochranných obvodov v uplynulých dňoch opäť zamerali na nelegálne výruby stromov na jeho území.

Konkrétne na lesné porasty v okolí obcí Mlynčeky a Stráne pod Tatrami v Kežmarskom okrese, ktoré sa nachádzajú v blízkosti rómskych osád.

Problém je hlavne v zime

Ako ďalej na sociálnej sieti informovala Správa TANAP-u, počas dvoch dní sa tam podarilo prichytiť devätnásť porušovateľov zákona. Polícia zabavila aj niekoľko sekier.

Problém v podobe nelegálneho výrubu stromov v lokalitách v blízkosti osád je podľa Správy TANAP-u najvypuklejší zvlášť počas zimných mesiacov, keď sa obyvateľom zíde akékoľvek drevo na kúrenie.

„Pôvodný, prevažne borovicový les sa pod ich nájazdmi mení na nepoznanie. Množstvo stromov už evidentne skončilo v pieckach a tie, ktoré ostali stáť, majú svoje dni zrátané,“ opísali ochranári.

Stromy môžu vyschnúť

Takmer na každom strome je podľa nich stopa po sekere, hrozí tak, že poškodené stromy postupne vyschnú.

Správa národného parku preto pritvrdila a posilnila kontroly, pokračovať v nich bude aj ďalej.

Problémom podľa nej je, že v prípade prichytených ide mnohokrát o osoby, na ktoré sa nevzťahuje trestnoprávna zodpovednosť. „Poradiť si s týmto problémom bude tvrdý oriešok,“ skonštatovali ochranári.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Správa TANAPu