Slovenská vinohradnícka oblasť Tokaj vyšľachtila nové odrody vína Kabar, Kövérszölö a Zéta. Vďaka tomu sa na Slovensku vyprodukuje viac exkluzívneho putňového vína. Táto oblasť je zapísaná ako chránené označenie pôvodu podľa práva Európskej únie.
Preto bolo potrebné požiadať o schválenie doplnenia nových muštových odrôd. Oznámenie o schválení štandardnej zmeny špecifikácie výrobku bolo uverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie. Informovala o tom v tlačovej správe Jana Záchenská z Úradu priemyselného vlastníctva SR.
Bobule obsahujú 40 až 60 percent cukru
Tokajská oblasť je charakteristická prírodne sladkými (putňovými) vínami, na výrobu ktorých sú nevyhnutné botrytické hrozienka cibéby. Cibéba je zoschnutá bobuľa hrozna na koreni viniča a je napadnutá ušľachtilou plesňou Botrytis cinerea.
Tieto bobule obsahujú 40 až 60 percent cukru. Preto sa cibéby používajú na výrobu vzácnych výberových vín. Do suchého vína sa primiešava presne stanovené množstvo cibéb, ktoré sa meria na putne. Nové odrody Kabar, Kövérszölö a Zéta prinášajú zvýšenú produkciu cibéb, a tým aj stabilnú produkciu putňových vín.
Jedna z najvzácnejších vinohradníckych oblastí
Slovenská vinohradnícka oblasť Tokaj patrí k najvzácnejším vinohradníckym oblastiam. Do tohto územia patrí len sedem obcí na juhovýchode Slovenska, a to Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa, Čerhov, Černochov, Bara, Slovenské Nové Mesto a Viničky.
Jedinečnosť spočíva v sopečnom zložení pôdy a v dobrých klimatických podmienkach. „Kvalita a vlastnosti vinárskych výrobkov, ktoré špecifikácia vinohradníckej oblasti Tokaj obsahuje, sú ovplyvnené osobitným zemepisným prostredím s jemu vlastnými prírodnými a ľudskými faktormi. Vďaka nim je víno vyprodukované v tejto oblasti cennou komoditou v celosvetovom meradle. Novovyšľachtené odrody pomôžu vinárom vypestovať a vyprodukovať každoročne väčšie množstvo putňových vín, ktoré sú cenené nielen u nás, ale aj v zahraničí, a tak dokážu do väčšej miery uspokojiť trhové potreby,“ konštatoval predseda Úradu priemyselného vlastníctva SR Matúš Medvec.