Traktory s označením F opäť môžu vychádzať na cesty

Img_3360.jpg

Podomácky vyrobené a staršie traktory budú mať nové označenie. Ministerstvo dopravy a výstavy SR (MDV) pripravilo nové pravidlá pre poľnohospodárske vozidlá, platiť by mali od novembra. Novela zákona o cestnej premávke zavedie nové označenie F – farmárska značka, ktorá bude určená pre podomácky vyrobené traktory a staršie traktory vyrobené do 30. júna 2009. Ako v stredu informoval rezort dopravy v tlačovej správe, poľnohospodárska technika bude môcť po novom jazdiť aj po cestách prvej a druhej triedy pri presune za prácami na poli.

„Zmenami v zákone vychádzame v ústrety našim farmárom. Nová F- značka nahradí doterajšie označenie, ktoré poľnohospodári poznali ako značku C. Dôležité je, že nová značka bude platiť desať rokov, farmári nebudú musieť obnovovať platnosť každé tri roky ako doteraz,“ povedal minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd). „Zároveň budú musieť takéto traktory a ďalšie samohybné stroje spĺňať základné bezpečnostné kritériá tak, aby sa mohli presúvať po cestách I. a II. triedy, keď pôjdu na pole,“ uviedol minister.

Základnými technickými požiadavkami je podľa rezortu dopravy funkčné osvetlenie vozidla, brzdové zariadenia, zvuk vozidla, spájacie zariadenia a zvláštne výstražné oranžové svetlo. Farmár si pri udeľovaní F – značky bude musieť určiť rozsah obhospodarovaného územia tak, ako to bolo doteraz.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom